Jedność narodowej tożsamości pokoleń


Częstochowa w 65 rocznicę napaści sowieckiej na Polskę

Podniosły i uroczysty charakter miały w Częstochowie obchody tragicznej, 65 rocznicy zdradzieckiej, łamiącej pakt o nieagresji, napaści sowieckiej na Polskę 17 sierpnia 1939 roku. Napaści określonej przez historyków wbiciem noża w plecy Polsce, walczącej z niemieckim najeźdźcą.
Uroczystości, odbywające się w Liceum im. H. Sienkiewicza, zgromadziły wszystkie środowiska kombatanckie miasta i regionu. Były poczty sztandarowe Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Konspiracyjnego Wojska Polskiego, Batalionów Chłopskich, Antykomunistycznego Związku Więźniów Politycznych 1939-1989, Związku Sybiraków, Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich i Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Po raz pierwszy ofiarom napaści sowieckiej i kombatantom cześć i hołd oddawała młodzież Częstochowy. Świadczyła o tym ich obecność, a także poczty sztandarowe częstochowskich 11 szkół m.in. liceów ogólnokształcących: im. Henryka Sienkiewicza i Mikołaja Kopernika; gimnazjów: im. Jana III Sobieskiego i Aleksandra Fredry oraz Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego, Technicznych Zakładów Naukowych im. Generała Władysława Sikorskiego, Zespołu Szkół im. Generała Władysława Andersa.
Na ręce organizatorów spotkania pismo przesłał poseł na Sejm RP z ramienia Prawa i Sprawiedliwości Szymon Giżyński, który w dniu uroczystości był służbowo w Warszawie. W treści wyraził swoją łączność z uczestnikami obchodów tragicznej rocznicy i złożył hołd bohaterom polskiego września 1939 roku. Obecny na obchodach prezydent Częstochowy, Tadeusz Wrona podkreślił, że zapoczątkowaną w tym roku formę spotkania pokoleń należy kontynuować. To Powinno być szkołą polskości – stwierdził.
Za to żywe włączenie się młodzieży podziękował młodym i ich wychowawcom prezes Związku Sybiraków, Franciszek Borkowski, przyznając odznaczenia honorowego członka Związku Sybiraków: Dorocie Makowskiej – dyrektor Zespołu Szkół im. gen. Władysława Andersa, Marianowi Jaszewskiemu – dyrektorowi liceum im. H. Sienkiewicza, i komendantowi Hufca ZHP w Częstochowie Adrianowi Starowniekowi. Był to bardzo znaczący akt więzi między przeszłymi i obecnymi laty, a także wyraz uznania środowiska sybirackiego dla tych pedagogów i wychowawców, którzy z odwagą sięgają w proces kształcenia młodego pokolenia po prawdę, po świadectwo żyjących jeszcze świadków martyrologii narodu polskiego, mimo panoszącego się w oświacie terroryzmu poprawności.
Młodzież liceum im. Henryka Sienkiewicza złożyła hołd kombatantom i Sybirakom prezentując program prozatorsko-poetycki nawiązujący do napaści sowieckiej i programu ludobójstwa realizowanego przez Stalina na Polakach. W latach 1940-41 wywieziono 1,5 mln Polaków, w okresie 1949-53 dalszych 500 tys.
Mszę św. w intencji pomordowanych i poległych w Katyniu, Miednoje, Ostaszkowie i Charkowie, Sybiraków którzy zostali na zawsze na nieludzkiej ziemi, na Syberii, Kamczatce, w Kazachstanie, Kirgizji, na obszarach Rosji przy kole podbiegunowym w okolicach Archangielska, w Kołymie i Workucie, odprawił kapelan Sybiraków ks. prof. Franciszek Dylus, wygłaszając wzruszające, wzniosłe, patriotyczne kazanie. Następnie uczestnicy obchodów rocznicy sowieckiej napaści przemaszerowali w asyście kompanii Honorowej Wojska Polskiego, orkiestry Polontexu, pocztów sztandarowych organizacji kombatanckich i szkół pod pomnik Nieznanego Żołnierza, gdzie złożono wieńce. Punktem kulminacyjnym rocznicowych obchodów był Apel Poległych na Wałach Jasnogórskich przy Pomniku Katyńskim. Swoimi refleksjami z uczestnikami spotkania podzielili się ojciec Paulin płk Jan Golonka, prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona i prezes Związku Sybiraków Franciszek Borkowski. Przy hymnie Rzeczpospolitej, wykonywanym przez reprezentacyjną orkiestrę Polontexu, pochylały się proporce-chorągwie kombatanckich organizacji, bojowników o wolną, suwerenną niepodległą Rzeczpospolitą. A przed hymnem i przed tymi proporcami pochylały się, jakby głębiej, niżej poczty sztandarowe 11 szkół Częstochowy.

PIOTR PROSZOWSKI

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *