Oddali cześć zamordowanym przez Niemców


80 lat temu, podczas II wojny światowej, Niemcy na oczach społeczności Gnaszyna dokonali pokazowej egzekucji 10 zakładników.

 

24 kwietnia 2024 roku młodzież szkolna Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 6 i mieszkańcy dzielnicy Gnaszyn uczcili ofiary barbarzyństwa z 1944 roku. U zbiegu ulic 10 Zakładników i Rzepakowej, gdzie stoi pomnik pamięci Ofiar Gnaszyna odbyła się okolicznościowa uroczystość.

 

Z kart historii

Okrucieństwo ze strony hitlerowców dotykało zwykłe Polki i Polaków. 24 kwietnia 1944 roku, około godz. 10, Niemcy przywieźli do Gnaszyna 10 mężczyzn, prawdopodobnie więzionych wcześniej w Lublińcu. Na wzgórzu ustawili szubienicę. Spędzono na miejsce ok. 2 tys. osób z tej i innych miejscowości (Gnaszyn nie był wówczas jeszcze dzielnicą Częstochowy) – nikt z tłumu nie znał tych 10 mężczyzn. Egzekucją kierował szef mundurowej policji w Blachowni Mathias Christiansen, który przed zbrodnią oświadczył, że kto nie podporządkuje się niemieckim zarządzeniom, podzieli los zakładników. Mężczyźni zostali powieszeni w akcie zemsty za to, że nikt z miejscowej społeczności nie wskazał Niemcom osób udzielających pomocy polskiemu ruchowi oporu.

fot. Łukasz Kolewiński, UMCz

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *