Komputery za zużyte baterie


Proekologiczna edukacja
21. kwietnia Częstochowskie Przedsiębiorstwo Komunalne rozstrzygnęło konkurs “Czysta Częstochowa”, w którym zadaniem uczestników (uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i wychowanków przedszkoli z regionu częstochowskiego) było zbieranie zużytych baterii.

Na laureatów czekały wspaniałe nagrody – komputery (dla najlepszej placówki), sprzęt RTV, aparaty cyfrowe ufundowane przez CzPK oraz wydawnictwa albumowe i książki beletrystyczne, które zasponsorował Wydział Ochrony Środowiska, Leśnictwa i Rolnictwa Urzędu Miasta Częstochowy. Nagrody całkowicie zasłużone, bo efekt końcowy konkursu zaskoczył nawet organizatorów. Łącznie dzieci zebrały 1520 kilogramów zużytych baterii, a najbardziej aktywny przedszkolak Urszula Ułamek, 4326 sztuk. – To jest imponujące i budujące – krótko komentuje prezes CzPK Jan Szyma. Jego zdaniem zaowocowała praca nauczycieli i rodziców. – Udało się im zainspirować dzieci do aktywnego udziału w konkursie na tyle skutecznie, że musieliśmy wprowadzić dodatkowe wyróżnienia – dodaje.
W konkursie udział zadeklarowało 39 placówek – 9 gimnazjów, 14 szkół podstawowych i 16 przedszkoli. Pierwotnie miały być dwa etapy, (pierwszy od 1. do 20. grudnia 2005 r., drugi od 2. do 31. stycznia 2006 r.). Ponieważ w nieco późniejszym terminie dołączyło kilka szkół organizatorzy (prócz CzPK byli to urząd Miasta Częstochowy i firma utylizacyjna PMS Bartnicki, której przekazano zebrane baterie) wprowadzili trzeci etap, który trwał od 13. lutego do 17. marca br. Szeroko zakrojoną akcję zbierania niebezpiecznych odpadów CzPK zainicjowało kilka miesięcy temu. Wydrukowano ulotki edukacyjno-informujące, które kolportowano do mieszkańców miasta i regionu. Uruchomiono również specjalny samochód, który jeździ według ustalonego grafiku po wszystkich dzielnicach Częstochowy, zbierając niebezpieczne odpady. – Założeniem jest podnoszenie świadomości ekologicznej mieszkańców i wskazywanie na zagrożenia, jakie niesie nieprawidłowa gospodarka niebezpiecznymi odpadami oraz uzmysławianie konieczności selektywnej zbiórki niebezpiecznych odpadów. Już niedługo ruszy budowa Zakładu Zagospodarowywania Odpadów i dlatego musieliśmy rozpocząć edukację – mówi Jan Szyma. – A ponieważ najlepsze efekty przynosi nauka od najmłodszych lat, stąd pomysł na konkurs dla dzieci – dodaje Jerzy Guła, wiceprezes CzPK.
Rezultaty istotnie były imponujące i, jak z relacji dzieci i nauczycieli wynika, w zbieranie baterii angażowały się całe społeczności szkoły. – Dzieci chodziły po domach, rozwieszały ulotki informacyjne. Pomagali im rodzice, babcie, starsze rodzeństwo – mówi “GCz” Dorota Biczak-Lipiec z Zespołu Szkół nr 2 w Częstochowie. Jak się okazało, szkoła nie znalazła się w gronie laureatów. – Szkoda, ale najważniejsze jest, że konkurs miał wymiar nie tylko edukacyjne, ale i integracyjny – dodaje. Podobne odczucia ma wychowawczyni Jolanta Sławińska z Przedszkola nr 23 w Częstochowie. – Konkurs uczył i bawił, a to najlepsza droga do dobrych wyników – powiedziała “GCz”. A ta placówka miała znakomite osiągnięcia – II miejsce w swojej kategorii i dwóch najlepszych przedszkolaków.
Miejmy nadzieję, że podejmowane przedsięwzięcia i aktywność mieszkańców przyniosą dalekosiężne efekty, a tym samym spełni się pobożne życzenie prezydenta Tadeusza Wrony, początku nowego stylu życia i bycia w naszym mieście, stylu, który wypowie wojnę brzydocie.

Laureaci konkursu
Najlepsze przedszkole:
I m. – Miejskie Przedszkole nr 42 – 130,36 szt. (w przeliczeniu na jednego ucznia)
II m. – Miejskie Przedszkole nr 23 im. Jasia i Małgosi – 87,86
III m. – Miejskie Przedszkole nr 10 – 54,39
IV m. – Przedszkole Publiczne z Poczesnej – 26,20

Najlepszy przedszkolak:
I m. – Urszula Ułamek (MP nr 23) – 4326 sztuk
II m. – Anita Polaczkiewicz (MP nr 42) – 2592 szt.
III m. – Maria Szyda (MP nr 23) – 2340
IV m. – Bartek Malczewski – 2009 szt.

Najlepsza szkoła:
I m. – Szkoła Podstawowa nr 42 im. Jana Brzechwy – 36,09
II m. – Szkoła Podstawowa nr 47 – 35,20
III m. – Gimnazjum nr 2 – 13,06
IV m. – Szkoła Podstawowa im. M. Skłodowskiej-Curie – 10,64

Najlepszy uczeń:
I m. – Iga Jastrząb (SP nr 47) – 2970 szt.
II m. – Aleksandra Kowalska (SP nr 53) – 2065 szt.
III m. – Alicja Stefańska – 1163 szt.
IV m. – Mateusz Dąbrowski – 974 szt.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *