Prezentacja haftowanej repliki ,,Sobieski pod Wiedniem” we Mstowie


Podczas obchodów Święta Niepodległości w mstowskim Zespole Szkolno-Przedszkolnym Fundacja Wspierania Kultury, Sztuki i Tradycji Rękodzieła Artystycznego im. Św. Królowej Jadwigi w Częstochowie, 10 listopada 2023 roku, zaprezentowała swoje dzieło – haftowaną replikę obrazu Jana Matejki ,,Sobieski pod Wiedniem”. Podczas uroczystości wiceprezes Fundacji Janina Panek przybliżyła historię powstania obrazu.

 

Replika jest wykonana w skali 1:1 i jest pracą artystów zrzeszonych w Fundacji, która powstała z inspiracji profesora Józefa Szaniawskiego. – Pan profesor stał się naszym duchowym mentorem i przewodnikiem. Pierwszym obrazem była ,,Bitwa pod Grunwaldem” Jana Matejki. Potem podjęliśmy kolejne wyzwanie. Obraz ,,Sobieski pod Wiedniem” przez 70 tysięcy godzin haftowało 50 wolontariuszy.  Dzieło wykonano haftem krzyżykowym, a złożyło się na niego aż 9,5 miliona krzyżyków. Artyści zużyli 178 km nici w 220 kolorach.

– Oryginał  obrazu Jana Matejki znajduje się w Muzeach Watykańskich, posiada wymiary blisko 5 metrów wysokości na 9 metrów długości. Naszą ideą jest wykonywanie replik dzieł polskich twórców, których nie ma w Polsce – mówi Janina Panek.

Stoczona 12 września 1683 roku bitwa pod Wiedniem – zwana też: Odsieczą Wiedeńską lub Wiktorią Wiedeńską – stoczona 12 września 1683 pod Wiedniem między wojskami polsko-cesarskimi pod dowództwem króla Jana III Sobieskiego a armią Imperium Osmańskiego pod wodzą wezyra Kara Mustafy. Bitwa była przełomowym wydarzeniem w wojnie – zakończyła się klęską Osmanów, którzy od tej pory przeszli do defensywy i przestali stanowić zagrożenie dla chrześcijańskiej części Europy. Bitwa miała dla Polski i świata epokowe znaczenie.

Haft przedstawia dzieło Jana Matejki w naturalnych wymiarach i obrazuje zwycięstwo króla Jana III Sobieskiego pod Wiedniem nad Turkami. Pomysłodawczynią wykonania repliki tego obrazu była Maria Serafińska-Domańska, jedyna żyjąca krewna Matejki. Dzieło można oglądać dzięki współpracy z Fundacją Wspierania Kultury, Sztuki i Tradycji Rękodzieła Artystycznego im Św. Królowej Jadwigi w Częstochowie z licznymi wolontariuszami, a przede wszystkim dzięki wsparciu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – tu wspomnę Wiceministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Posła na Sejm RP Szymona Giżyńskiego, który dostrzegł naszą misję i dzianie, i pomógł w pozyskaniu dofinansowania z Ministerstwa. Prezentacje obrazu, a trzeba dodać, że był on już eksponowany, między innymi, w Częstochowie, Krzepicach, Opatowie, Konopiskach, Poczesnej, a ostatnio w Janowie, Lipiu i na Jasnej Górze, mają na celu przypominanie historii Polski oraz pokazanie wielkości i męstwa polskiego oręża – stwierdza Janina Panek.

Przedsięwzięcie jest dofinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *