Więcej ludzi w autobusach i tramwajach


Zgodnie z wytycznymi rządowymi zmieniają się limity napełnień w transporcie zbiorowym w czasie trwania zagrożenia epidemicznego na terenie naszego kraju. Nowe regulacje weszły w życie 18 maja. Tym samym pasażerowie MPK będą mieli nieco łatwiejszy dostęp do podróżowania autobusami i tramwajami po Częstochowie.

 

 

Ile osób wejdzie na pokład zgodnie z nowymi wytycznymi? Wyliczenia służb rządowych wskazują, że:

–          tyle, ile wynosi połowa miejsc siedzących (tak jak obecnie)

lub

–          tyle, ile wynosi 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących (w tym przypadku jednak połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna).

 

Przykład: Jeżeli w autobusie jest 30 miejsc siedzących i 70 stojących (czyli w sumie 100), to równocześnie może nim jechać 30 osób. Przy czym połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna. Do tej pory do takiego autobusu mogło wejść 15 osób.

 

JAK TO SIĘ MA DO SYTUACJI W CZĘSTOCHOWIE?

 

– Do autobusów krótkich zamiast 13-15 pasażerów, będzie mogło wsiadać około 30 osób (w zależności od marki i modelu autobusu), w tym średnio połowa zajmie miejsca stojące, a połowa siedzące,

 

– Do autobusów przegubowych zamiast 22-30 pasażerów, będą mogły wsiadać około 50-52 osoby (w zależności od marki i modelu autobusu), w tym niespełna połowa zajmie miejsca siedzące, pozostali pasażerowie będą podróżować na stojąco.

 

– Do pojedynczego wagonu tramwajowego serii 105Na zamiast 10 pasażerów jak dotąd, wsiądzie 37 pasażerów, ale 27 spośród nich może liczyć na miejsca stojące.

 

– „Twisty” zamiast 29-30 pasażerów, od 18 maja będą mogły zabierać na pokład 62 pasażerów, z których blisko połowa będzie mogła zająć miejsca siedzące.

 

Dokładne i aktualne limity w temacie napełnień będą wywieszone w widocznym miejscu każdego autobusu czy tramwaju.

 

Jednocześnie należy podkreślić, że wszystkie pozostałe obostrzenia dotyczące np., stref wydzielonych, wyłączenia przycisków otwarcia drzwi czy braku sprzedaży biletów o motorniczych i kierowców pozostają w mocy. W trakcie podróży obowiązuje ponadto konieczność zachowywania dystansu wobec innych podróżujących, a nasze nosy i usta zakrywać powinna maseczka ochronna.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *