KIEDY CHRYSTUS PRZYCHODZI NA ŚWIAT


W polskiej tradycji Wigilia Bożego Narodzenia jest wyjątkowym świętem. To wieczór szczególnej pamięci, bliskości i życzeń.

O Wigilii u Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu opowiada siostra Ilona Murza.

W Domu Formacyjnym przy ul. Dąbrowskiego 19 w Częstochowie zamieszkuje ok. 60 sióstr.
Od rana dzień wigilijny wypełniony jest pracą. Upływa pod znakiem przygotowań do wspólnej Wieczerzy. W tym dniu obowiązuje nas ścisły post. Jest to czas ciszy i skupienia. Każda z sióstr pragnie przeżyć te chwile w klimacie oczekiwania na Coś wielkiego. Dlatego nie łączymy się z rodzinami i przyjaciółmi dla duchowego dobra.
O godzinie 16.30 Wieczerza Wigilijna rozpoczyna się Nieszporami w Kaplicy. Po Nieszporach w ciszy wchodzimy do refektarza i zapalamy świece. Po przeczytaniu fragmentu Pisma Świętego, Siostra Przełożona odczytuje życzenia od Matki Generalnej Jenice Fulmer
z Rzymu i od Siostry Prowincjalnej Benedetty Pielech z Krakowa. Nastepnie ogarniamy modlitwą Ojca Świętego Benedykta XVI, wszystkich naszych krewnych i przyjaciół, ludzi opuszczonych, samotnych, chorych i nasze zmarłe Siostry. Po modlitwie nadchodzi moment dzielenia się opłatkiem i składania sobie życzeń. Trwają one długo, gdyż atmosfera świąteczna sprzyja głębszym rozmowom. Na stołach nakrytych białymi obrusami pojawiają się tradycyjne wigilijne dania. Po spożyciu kolacji, przy rozświetlonej choince długo kolędujemy i cieszymy się, że tej nocy przychodzi Pan Jezus.
O godzinie 23. siostry gromadzą się w Kaplicy na godzinnej Adoracji. Przed Pasterką najmłodsza z sióstr ze Wspólnoty wnosi do żłóbka przykryte Dzieciątko. Po odsłonięciu Dzieciątka rozpoczyna się uroczysta Pasterka, podczas której siostry odnawiają swoje śluby zakonne.
W świąteczny poranek – 25 grudnia do celi każdej z sióstr przychodzą Anioły. Tym radosnym i miłym akcentem rozpoczynamy dzień.
Czy brakuje nam kontaktu z rodziną? – zastanawia się siostra Ilona. Zapewne tak. Lecz pragnę podkreślić, że Wigilie w klasztorze też mają charakter rodzinny, bo wspólnota zakonna stanowi także rodzinę.

Barbara Szymańska

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *