Prelekcja „Stop Hejt” w Politechnice Częstochowskiej


23 lutego br. młodszy aspirant Kamil Sowiński spotkał się wczoraj ze studentami Politechniki Częstochowskiej i przeprowadził prelekcję dotyczącą hejtu, jako zagrożenia bezpieczeństwa człowieka.

 

 Celem działań realizowanych wspólnie z władzami uczelni było podniesienie świadomości zarówno studentów jak i ich opiekunów o zagrożeniach oraz skutkach, jakie niesie za sobą hejt, agresja i przemoc rówieśnicza. Podczas spotkania studenci dowiedzieli się jak przeciwdziałać i reagować na akty przemocy i nienawiści wobec drugiego człowieka oraz gdzie szukać pomocy w przypadku takiego zagrożenia.

Każda forma przemocy powoduje falę negatywnych skutków dla ofiary. Jest to uzależnione od powagi zdarzenia, indywidualnej wrażliwości ofiary, bądź okoliczności, w których doszło do przemocy, skutki mogą być nieprzewidywalne. Osoba doświadczająca cyberprzemocy musi borykać się z poczuciem bezradności, spadkiem poczucia własnej wartości, lękiem, spadkiem nastroju, problemami z koncentracją. Zdarzają się sytuacje, które kończą się próbą samobójczą. Niestety coraz więcej takich przypadków wiąże się właśnie z agresją rówieśniczą i hejtem w internecie. Dlatego należy przeciwdziałać wszelkim możliwym formom cyberprzemocy.

Wyśmiewanie i kompromitujące komentarze w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić młodego człowieka do zaniżonej oceny, depresji, a nawet próby targnięcia się na swoje życie.

Warto porozmawiać z dzieckiem o hejcie i wzbudzać od najmłodszych lat zarówno poczucie własnej wartości, jak i szacunek do drugiej osoby. Ofiara hejtu musi mieć pewność, że nie jest sama, a działania jej oprawcy wynikają wyłącznie z jego kompleksów.

Źródło: Komenda Miejska Policji w Częstochowie

Foto: KMP w Częstochowie

DG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *