Przegląd Gmin / Koziegłowy


Święto Niepodległości w Gminie Koziegłowy w patriotycznych odsłonach

W hołdzie aresztowanym i rozstrzelanym

7 listopada 1944 r. hitlerowscy okupanci rozstrzelali dwóch mieszkańców Lgoty Górnej podejrzanych o współpracę z partyzantami oraz Armią Krajową. Śmierć od niemieckich kul ponieśli Władysław Konopka i Stefan Lemański, a wskutek przeprowadzonej przez hitlerowców akcji, 120 mieszkańców zostało aresztowanych, trafiając do więzień i obozów koncentracyjnych. Wielu z nich poniosło śmierć.

W celu uczczenia ich pamięci, z inicjatywy Władysława Konopki, syna rozstrzelanego Władysława Konopki, ufundowany został pomnik przy Kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Lgocie Mokrzeszy.

Uroczyste odsłonięcie i poświęcenie pomnika odbyło się 11 listopada 2023 r., po mszy świętej w intencji Ojczyzny w kościele w Lgocie Mokrzeszy, celebrowanej przez ks. Proboszcza Jana Berdysa. Oprawę artystyczną uroczystości przygotowała dyrekcja, nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej w Lgocie Górnej.

W uroczystości uczestniczyli: Burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy Jacek Ślęczka, Starosta Myszkowski Piotr Kołodziejczyk, Wicestarosta Mariusz Morawiec, Przewodnicząca Rady GiM Koziegłowy Joanna Kołodziejczyk, Sekretarz GiM Koziegłowy Krzysztof Bąk, Radni GiM Koziegłowy, poczty sztandarowe OSP, Koła Gospodyń Wiejskich, zaproszeni goście oraz mieszkańcy Gminy.

Odsłonięto tablicę ku czci pomordowanych w Katyniu i ofiar katastrofy smoleńskiej

W Szkole Podstawowej w Mysłowie, prowadzonej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich w Częstochowie, odbyło się 10 listopada odsłonięcie i poświęcenie okolicznościowej tablicy w hołdzie Polakom pomordowanym przez NKWD w Katyniu oraz pamięci 96 ofiar katastrofy smoleńskiej. Przed uroczystością odbyła się w Sanktuarium w Koziegłówkach msza św. w intencji pomordowanych w Katyniu i ofiar katastrofy smoleńskiej.

Poświęcenia tablicy dokonał ks. proboszcz Kazimierz Świerdza. W uroczystości wzięli udział m.in.: Burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy Jacek Ślęczka, Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Częstochowie Maria Chodkiewicz, asystent Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwigi Wiśniewskiej – Marcin Woś, Radny GiM Koziegłowy Dariusz Stuła oraz Sołtys Mysłowa Marcin Kwoka. Obecne były także poczty sztandarowe – OSP w Mysłowie oraz poczet górniczy.

Pod uroczystym odsłonięciu i poświęceniu pamiątkowej tablicy oraz wystąpieniach Dyrektor SP w Mysłowie Ilony Kępy i zaproszonych gości, odbyła się akademia w wykonaniu dzieci.

Rocznicę odzyskania niepodległości uczczono na rynku i w domu kultury

10 listopada na rynku w Koziegłowach odbyła się uroczystość z okazji 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przygotowali ją: dyrekcja, nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół w Koziegłowach.

Nauczyciele i uczniowie przemaszerowali ze szkoły na rynek w barwnym korowodzie, na czele którego znajdował się orzeł wykonany z osikowego łyka w Osikowej Dolinie w Koziegłowach. O godz. 11.11 na rynku odśpiewany został Mazurek Dąbrowskiego. Po wystąpieniach Burmistrza Gminy i Miasta Koziegłowy Jacka Ślęczki oraz Dyrektor Zespoły Szkół w Koziegłowach odśpiewano natomiast Rotę.

Następnie uczestnicy uroczystości udali się do Miejsko-Gminnego Ośrodka Promocji Kultury, gdzie odbyła się okolicznościowa akademia. W uroczystości na rynku wzięli m.in. udział Przewodnicząca Rady Gminy i Miasta Koziegłowy Joanna Kołodziejczyk, Sekretarz GiM Koziegłowy Krzysztof Bąk oraz mieszkańcy.

Po zakończeniu uroczystości jej uczestnicy udali się do Miejsko-Gminnego Ośrodka Promocji Kultury, gdzie odbyła się akademia w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół w Koziegłowach z udziałem Zespołu Wokalnego ,,Camerata” z Koziegłów.

Źródło: kozieglowy.pl
Foto.: Wikipedia

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *