Straż Miejska kontroluje piece


Stan jakości powietrza w Częstochowie jest coraz bardziej niepokojący. Poziomy pyłów smogowych, w tym PM10, znacznie przekraczają dopuszczalne normy. Wpływ na to ma zintensyfikowany ruch samochodowy, co funduje nam między innymi droga przelotowa DK-1 Katowice–Warszawa oraz zbyt słabe zabezpieczenia kominów w fabrykach i niska emisja, czyli dymy z indywidualnych ciepłowni.

Do Straży Miejskiej w Częstochowie dziennie mieszkańcy miasta zgłaszają ponad sto przypadków spalania w domowych piecach nieodpowiednich rzeczy. Gros z nich się nie potwierdza, bo są to zgłoszenia wynikające ze złośliwości lub niewiedzy, ale są też sytuacje, gdzie Straż karze nieodpowiedzialnych użytkowników pieców mandatami. Osobiście do Straży Miejskiej zgłaszaliśmy 23 lutego br. sytuację totalnego zadymienia na Grabówce w okolicy Przychodni Lekarskiej.
Z niską emisją walczą też właściciele firmy Włodar Trade przy ulicy Gminnej w Częstochowie. Szczególnie nasiliło się to po programie „To jest temat”, wyemitowanym w TVP3, gdzie mieszkańcy ulicy Gminnej i Grabówki mówili i uciążliwej działalności firmy, która zajmuje się produkcją betonu i workowaniem cementu. Po programie kilkunastu właścicieli domów jednorodzinnych przy ulicy Gminnej odwiedzili funkcjonariusze Straży Miejskiej, celem skontrolowania stanu pieców do ogrzewania. Mieszkańcy uznali, że nastąpiło to jako reperkusja po programie, w którym skarżyli się na trudności jakie sprawia im firma Włodar. Właściciele firmy twierdzą natomiast, że za zły stan jakości powietrza na ulicy Gminnej odpowiadają właściciele domów, którzy palą w piecach nieodpowiednimi materiałami.

O efekt kontroli zapytaliśmy rzecznika prasowego Straży Miejskiej Artura Kucharskiego.
Czy prawdą jest, jak informowali nas mieszkańcy ul. Gminnej, że kontrola systemów ogrzewania w niektórych domach przy ul. Gminnej w Częstochowie nastąpiła na wniosek firmy Włodar, mieszczącej się przy tejże ulicy?
– Każdy zgłaszający interwencję do częstochowskiej Straży Miejskiej może liczyć na anonimowość.
Jakie są wyniki tej kontroli pod względem ekologicznym?
– Ostatnią kontrolę przy ul. Gminnej w Częstochowie strażnicy miejscy prowadzili w dniach 29 stycznia – 5 lutego 2018. Do dyżurnego straży miejskiej wpłynęły cztery telefoniczne skargi i jedna pisemna, które wskazywały budynki, gdzie może dochodzić do spalania tzw. śmieci. Strażnicy miejscy przeprowadzili w tym okresie 11 kontroli. W jednym przypadku ujawniono spalanie płyt meblowych, za co sprawca wykroczenia został ukarany mandatem. W jednym przypadku przy piecu ujawniono materiały inne niż opał. Właściciel został poinformowany, że w przypadku ich spalania popełni wykroczenie, za co może zostać ukarany mandatem.
Czy kontrola dowiodła, że mieszkańcy mogą spalać w swoich piecach szkodliwe dla środowiska przedmioty?
– W jednym przypadku kontrola dowiodła spalanie tzw. śmieci w domowym piecu, co jest zabronione i wpływa na jakość powietrza.
Czy piece w sprawdzonych domach spełniają wymogi ochrony środowiska?
– Uchwała antysmogowa określa, że kotły starsze niż 10 letnie (w dniu wejścia uchwały czyli w dniu 1 września 2017 roku) należy wymienić do 31 grudnia 2021 roku. Kotły eksploatowane przez ostatnie 5 lat należy wymieniać do końca 2025 roku, a kotły klasy 3 i 4 do końca 2027 roku.

Pytała

Urszula Giżyńska

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *