NAJLEPSZE FILMY GÓRSKIE


Tylko w Częstochowie!

Przenieść się na kilka godzin w świat dzikiej przyrody, śledzić, jak człowiek podejmuje zmagania z najtrudniejszymi wyzwaniami stworzonymi przez naturę. Po raz drugi 22 czerwca, w sali “Politechnika” o godz. 16 rozpocznie się filmowy maraton: Światowy Przegląd Najlepszych Filmów Górskich, wyróżnionych na festiwalu Banff Mountain w Kanadzie.
Banff Mountain Film Festiwal – to najstarszy i największy festiwal filmów o tematyce górskiej w Ameryce Północnej. W zeszłym roku miał swoją 26. edycję. Przedstawiono na nim 150 filmów, ich część prezentowana jest w miastach Europy i Stanów Zjednoczonych, ściągając 100 tys. publiczności. W Polsce jedyny taki przegląd organizowany jest w Częstochowie przez agencję Trekking Sport, Klub Wysokogórski przy współpracy z LOP.
Co obejrzymy? Niesamowity film Micka Conefreya “Duchy K-2”, opowieść o walce himalaistów z najtrudniejszą górą świata, legendarnym drugim szczytem Ziemii. “Dzika Azja” – japońsko – nowozelandzki film o przyrodzie północnych Indii. “Szaloną na Antarktydę” – o nieprawdopodobnej wyprawie jachtem na lodowy kontynent. “Oddech pustyni” – wspinaczka na 500-metrową skałę w sercu afrykańskiej pustyni. “Alpayo” – o śnieżno-lodowych górach w Peru, “Wielka Północ” o krajobrazie arktycznym i inne, równie fascynujące. Filmom towarzyszyć będzie wystawa fotogramów – góry w ujęciach Tomasza Gębusia i “Twarze Etiopii” Michała Kochańczyka.
Festiwal, to także okazja, by osobiście poznać ludzi gór. Gwiazdą spotkania będzie Anna Czerwińska (obejrzymy także poświęcony jej film Darka Zielińskiego “Przypadki pani Ani”) – zdobywczyni Korony Ziemii. Będą także – prezes PZA Janusz Onyszkiewicz, znany himalaista Wojciech Kurtyka i inni zdobywcy gór wysokich.
Organizator festiwalu Krzysztof Treter – prezes Klubu Wysokogórskiego – podkreśla, że jest to unikalna okazja poznania najlepszych, światowych filmów górskich. Pomysł, by przegląd robić właśnie w Częstochowie wiąże się z ideą wypromowania naszego regionu jako centrum wspinaczki skałkowej. Skałki Olsztyna, skałki okolic Kroczyc od lat już służyły jako miejsce treningów największych himalaistów – m.in. Wandy Rutkiewicz i Jerzego Kukuczki. Festiwal doskonale wpisuje się w nasz krajobraz.

JAROSŁAW KAPSA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *