Gol debiutanta nie wystarczył

Mistrz Polski – Raków Częstochowa dość niespodziewanie przegrał w niedzielę, 22.października br. na wyjeździe z Górnikiem Zabrze, 1:2 w spotkaniu dwunastej kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy. “Katem” podopiecznych Dawida Szwargi okazał się wychowanek japońskiego, FC Leopard – Daisuke Yokota, który zdołał pokonać Vladan Kovačevicia w 10 i w 22.minucie. Częstochowianie odpowiedzieli tylko debiutanckim trafieniem Ante Crnaca na osiem minut przed zakończeniem regulaminowego czasu gry drugiej części spotkania.

Niedzielne spotkanie pomiędzy obiema drużynami, które zostało rozegrane na Arenie Zabrze znacznie lepiej mógł rozpocząć Raków. Już w 4.minucie meczu blisko objęcia prowadzenia był Bartosz Nowak. Notabene…były piłkarz Górnika Zabrze oddał strzał ale piłka trafiła w twarz Bartosza Bielicę!

W 10.minucie odpowiedzieli zabrzanie i to od razu skutecznie. Daisuke Yokota pokusił się o indywidualną akcję, wpadł w pole karne, uderzył piłką w rywala, następnie dobitka Japończyka była już na tyle precyzyjna, że piłka wpadła do bramki Rakowa!

Niemal po 22.minutach drużyna pod wodzą Jana Urbana podwyższyła prowadzenie a na listę strzelców ponownie wpisał się Daisuke Yokota. W 28.minucie częstochowianie mogli zdobyć kontaktową bramkę, kiedy to po dośrodkowaniu Sonnyego Kittela w pole karne, najwyżej wyskoczył Bogdan Racovitan. Mocny strzał Reprezentanta Rumunii z najwyższym trudem obronił golkiper “Trójkolorowych”! Pierwsza część spotkania zakończyła się zasłużonym prowadzeniem gospodarzy.

W drugiej odsłonie “Czerwono – niebiescy” musieli postawić wszystko na jedną kartę i jak najszybciej ruszyć do odrabiania dwubramkowej straty.  W 82.minucie dwójkową akcję John Yeboah Zamora – Ante Crnac skutecznie wykończył ten drugi gracz, dla którego było to pierwsze, oficjalne trafienie w barwach Rakowa.

W drugiej minucie doliczonego czasu gry drugiej części spotkania częstochowianie mogli doprowadzić do remisu. Po strzale głową Ante Crnaca piłkę nad poprzeczkę z najwyższym trudem przeniósł wychowanek Zaborza Zabrze.

Do zakończenia meczu więcej goli już nie padło i tym samym Raków Częstochowa przegrał na wyjeździe z Górnikiem Zabrze, 1:2 w spotkaniu 12.Kolejki o mistrzostwo PKO Bank Polski Ekstraklasy. Częstochowianie w tym sezonie ponieśli trzecią porażkę i…trzecią wyjazdową. Górnik Zabrze z kolei  odniósł trzecie zwycięstwo ( w tym drugie “u siebie” , strzelając po raz pierwszy w tym sezonie…dwa gole!).

W zespole gospodarzy do 86.,minuty na boisku przebywał wypożyczony do końca sezonu z Rakowa Częstochowa, Szymon Czyż. Natomiast były zawodnik Rakowa Częstochowa, Sebastian Musiolik na placu gry zameldował się w 73.minucie.

Piłkarze Rakowa Częstochowa po tym spotkaniu z dorobkiem 22.punktów plasują się w tabeli PKO Bank Polski Ekstraklasy na czwartej lokacie, tracąc cztery “oczka” do lidera, Śląska Wrocław. Częstochowianie mają jeszcze jeden zaległy mecz do rozegrania – wyjazdowe spotkanie z Koroną Kielce. Termin rozegrania tej potyczki wciąż pozostaje zagadką.

Teraz przed zespołem pod wodzą Dawida Szwargi powrót do walki o punkty w Lidze Europy UEFA. Już w najbliższy czwartek, 26.października br. na ArcelorMittal Park w Sosnowcu rywalem będzie lider portugalskiej Liga Portugal Betclic, Sporting Lizbona CP. Początek tego meczu o godzinie 18:45. Transmisja “na żywo” od godziny 18:05 w ogólnodostępnej stacji TVP Sport a także w aplikacji mobilnej TVP Sport oraz na stronie sport.tvp.pl

22.10.2023, g.17:30: Zabrze (Arena Zabrze):

KS Górnik Zabrze – RKS Raków Częstochowa 2:1, (2:0),

1:0: Yokota 10′

2:0: Yokota 22′

2:1: Crnac 82′

Sędziował: Tomasz Musiał (Kraków). Żółte kartki: Sipľak 64′ (faul), Pacheco 70′ (niesportowe zachowanie), Janicki 88′ (faul) – A.Kovačević 55′ (faul), Koczerchin 59′ (faul), Tudor 86′ (faul). Widzów: 14 789.

KS Górnik Zabrze: 1.Daniel Bielica – 2.Boris Sekulić, 5.Kryspin Szcześniak, 26.Rafał Janicki, 64.Erik Janža (kpt) (34′ 25.Michal Sipľak), 18.Daisuke Yokota, 6.Damian Rasak, 8.Daniel Pacheco Lobato, 55.Szymon Czyż (86′ 96.Robert Dadok), 17.Kamil Lukoszek (87′ 7.Adrián Kaprálik), 21.Piotr Krawczyk (73′ 9.Sebastian Musiolik).

Rezerwowi: 32.Michał Szromnik – 11.Lawrence Ennali, 13.Konstantínos Triantafyllópoulos, 16.Paweł Olkowski, 20.Mateusz Chmarek.

Trener: Jan Urban.

RKS Raków Częstochowa: 1.Vladan Kovačević – 25.Bogdan Racovitan (62′ 20.Jean Carlos Silva Rocha), 15.Adnan Kovačević (69′ 8.Ben Lederman), 3.Milan Rundić (46′ 24.Zoran Arsenić), 7.Fran Tudor (kpt), 66.Giánnis Papanikoláou, 30.Władysław Koczerchin, 27.Bartosz Nowak, 93.Sonny Kittel (62′ 11.John Yeboah Zamora), 33.Kamil Pestka (46′ 21.Dawid Drachal), 19.Ante Crnac.

Rezerwowi: 12.Antonios Tsiftsis – 5.Karl Gustav Vilhelm Berggren, 77.Marcin Cebula, 99.Fabian Piasecki.

Trener: Dawid Szwarga.