W piątek w Galerii Dobrej Sztuki finisaż wystawy wyrobów z Fabryki Wyrobów Ceramicznych „CZYN”


W piątek 16 września w Galerii Dobrej Sztuki przy al. NMP 47 odbędzie się finisaż wystawy, związanej z wyrobami z Fabryki Wyrobów Ceramicznych „CZYN”. Początek zaplanowany został na godz. 18.00.

Wystawa była głównym elementem projektu przybliżającego dzieje zapomnianej Fabryki Wyrobów Ceramicznych „CZYN”, działającej w Częstochowie od listopada 1945 roku przez niemal osiem lat. Gośćmi finisażu będą przedstawiciele rodziny Ostaszewskich – to do niej bowiem należała zamknięta w 1953 roku fabryka.

,,CZYN” był niezwykły pod wieloma względami, a inspiracją może być nadal. Jego produkcję cechowała inwencja form i dekoracji. Ręcznie wykonywane produkty wyróżniały się rzetelnym poziomem wykonania, smakiem, umiarem stylizacji. W „CZYN-ie” dążono do perfekcji technologicznej, eksperymentując z materiałami czy nowymi sposobami polichromowania. Poza tym, w wytwórni  pracowano zespołowo, a swój końcowy kształt produkt zawdzięczał i projektantowi i majstrowi produkcji. Zarówno kwestie organizacyjne, jak i artystyczne omawiano w szerokim kolektywie… – czytamy na stronie Muzeum Częstochowskiego.

Wytwory  „Czynu” są w posiadaniu częstochowskiego muzeum od lat 70. XX w. Niedawno zbiory uzupełniono o kilkanaście nowych eksponatów. Kilka prac pozyskano w formie darowizny. Na wystawie nie brak zdjęć archiwalnych, szkiców, projektów, dokumentów. Więcej o całym projekcie, którego elementem była wystawa, na stronie Muzeum Częstochowskiego.

Wystawa jest dostosowana do potrzeb osób niedowidzących dzięki folderowi w alfabecie Braille’a. Towarzyszy jej ilustrowany katalog.

źródło: Muzeum Częstochowskie

MS

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *