Politechnika Częstochowska zmienia świat


Współczesna uczelnia, jeśli chce istnieć na mapie innowacyjnych organizacji, musi oferować wysokiej jakości kształcenie, zapewniające absolwentom pożądane na rynku pracy kompetencje oraz proponować rozwiązania naukowe, które zmieniają świat. Politechnika Częstochowska doskonale radzi sobie z tymi wyzwaniami a jej potencjał jest szeroko komentowany w środowisku biznesowym.

Za tym idą liczne nagrody instytucji społecznych i gospodarczych, które utwierdzają, że Uczelnia zmierza w dobrym kierunku. Politechnika Częstochowska będąc laureatem nagród: Naukowiec Przyszłości 2023 w kategorii „Uczelnia Przyszłości” oraz Symbol 2023, znalazła się w elitarnym gronie instytucji zmieniających świat, dzięki inteligentnemu rozwojowi opartemu na wiedzy i innowacjach. Jurajski Olimp nagradza działalność Uczelni na rzecz rozwoju regionu.

Sukces Politechniki Częstochowskiej jest efektem stale rosnącego stopnia komercjalizacji wyników badań naukowych i oczywiście pomysłów oraz otwartości na współpracę. Wiele z pomysłów częstochowskich badaczy wpływa na poprawę jakości życia. Najlepszym przykładem jest współpraca z ośrodkami naukowymi w Polsce i za granicą nad małoinwazyjnymi metodami zabiegów rekonstrukcji czaszki. A wszystko to dla małych pacjentów, którzy rodzą się z rzadką wadą wrodzoną, która prowadzi do zniekształceń czaszki dziecka.  Takie operacje przeprowadzono już w sierpniu tego roku w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie. Swoje prace nad zdrowiem najmłodszych skupił kolejny zespół pracowników Politechniki Częstochowskiej, który opracował bieliznę do spania dla niemowląt, monitorującą funkcje życiowe. Uczelnia prezentuje duży potencjał w branżach budownictwa i ochrony środowiska, którym oferuje liczne nowoczesne rozwiązania. Coraz silniej zacieśnia się również współpraca z branżą stalową. Potencjał naukowy Uczelni znajduje odzwierciedlenie w ofercie edukacyjnej (https://pcz.pl/kandydat/informator-dla-kandydatow-na-studia), która odpowiada na potrzeby przemysłu. Inżynier to wciąż bardzo poszukiwany specjalista na rynku.

Przygodę z naukami technicznymi warto rozpocząć jak najwcześniej. Tak jak studenci z koła naukowego PCz Rover Team. Ich łazik marsjański  stał się symbolem Politechniki Częstochowskiej rozpoznawalnym na arenie międzynarodowej. Uczelnia słynie w regionie z różnych wydarzeń rozbudzających ciekawość świata. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się Częstochowski Uniwersytet Młodego Odkrywcy, który w tym roku po raz ósmy otwierał świat nauki przed najmłodszymi uczniami. W tegorocznej edycji kolejnego projektu – Częstochowskiego Uniwersytetu Młodzieżowego, przeprowadzono wykłady i warsztaty dla rekordowej liczby 600 uczniów szkół ponadpodstawowych. Trzeba również wspomnieć o  licznych festiwalach naukowych i wydarzeniach naukowo-sportowych organizowanych nie tylko dla młodzieży szkolnej ale całej społeczności lokalnej. Politechnika Częstochowska odważnie organizuje niesztampowe akcje, jak pokaz mody Wioletty Podsiadlik, która tworząc kolekcję zainspirowała się księgozbiorami uczelnianej biblioteki. Obok wystawy wynalazków odbywają się wystawy prac artystycznych pracowników i studentów Politechniki. Nie brak akcji, które rozbudzają kreatywności i pracę zespołową, jak gry terenowe organizowane na terenie miasteczka akademickiego. Miasteczko skrywa też niespodzianki np. hoteliki dla pszczół murarek – tak ważnych dla środowiska zapylaczy. Warto śledzić stronę Uczelni (https://pcz.pl/), by nie przegapić ciekawych wydarzeń, naukowych i nie tylko.

Politechnika Częstochowska pokazuje, że uczelnia z mniejszego miasta może prężnie rozwijać się. Osiągnięte sukcesy w różnych obszarach działalności są wynikiem skutecznego realizowania objętej strategii rozwoju. Na wzór Mistrza Polski klubu RKS Raków Częstochowa, Politechnika realizuje cierpliwie swoje cele krok po kroku, wykorzystując pracowitość, otwartość na współpracę i odwagę w stawianiu celów.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *