Odeszła Wanda Półtawska, przyjaciółka Jana Pawła II


W wieku 101 lat – w nocy 25 października 2023 roku, w  swoim domu w Krakowie – zmarła Wanda Półtawska, współpracowniczka i przyjaciółka Jana Pawła II, lekarz psychiatra, była więźniarka niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück, wielka orędowniczka walki o życie. Pani Wanda gościła w Częstochowie w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II.

2 listopada Pani Wanda skończyłaby 102 lata, przyszła na świat 2 listopada 1921 r. w Lublinie, w rodzinie urzędnika pocztowego. Zawsze była aktywna społecznie i wykazywała ogromny patriotyzm i głęboką wiarę. W szkole średniej zaangażowała się w działalność IV Lubelskiej Drużyny Harcerskiej im. Orląt Lwowskich. Po wybuchu II wojny światowej działała konspiracyjnie, rozwoziła pocztę, broń, pieniądze. 17 lutego 1941 r. została aresztowana. W lubelskim więzieniu ona i jej koleżanki przeszły śledztwo z torturami, a po siedmiu miesiącach grupę kilkunastu lubelskich harcerek przewieziono do obozu Ravensbrück. Poza ciężką codzienną pracą w obozie więźniarki z Lublina były poddane eksperymentom pseudomedycznym. Na krótko przed końcem wojny Półtawska została przewieziona do obozu w Neustadt-Glewe (podobóz Ravensbrück), gdzie przebywała do 7 maja 1945 r. Po wojnie studiowała medycynę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, gdzie też uzyskała doktorat z psychiatrii. Angażowała się też w spotkania duszpasterstwa akademickiego.

 

Fot MNiM JP2

Na zdjęciu: Pani Maria Półtawska podczas wizyty w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie, po prawej dyrektor Muzeum Krzysztof Witkowski, po lewej ksiądz proboszcz Andrzej Sobota

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *