SYLWETKI CZĘSTOCHOWIAN / Stworzył świetnie prosperujący x-kom, przeniósł się do sportu i też wyszło!


Raków Częstochowa zdobył Puchar Polski. Dołożył do tego miejsce na podium w Ekstraklasie już w drugim roku występowania w tych rozgrywkach. Oznacza to, że w przyszłym sezonie do Częstochowy zawitają europejskie puchary. A jeszcze kilka lat temu, przed przejęciem Rakowa przez właściciela x-komu Michała Świerczewskiego, klub występował w II lidze i miał bardzo poważne kłopoty finansowe i organizacyjne.

Zaczęło się od sklepiku w Częstochowie

Historia x-komu zaczęła się w 2002 roku. Wtedy to  24-letni Michał Świerczewski otworzył mały sklep komputerowy w centrum Częstochowy. Z czasem powstawały kolejne salony, ale kluczowym dla firmy było otwarcie się na sprzedaż w sieci. Obecnie x-kom to jeden z największych sklepów w polskim internecie z przychodami na poziomie 2,5 miliarda złotych i wzrostem rok do roku o 36 procent.
Michał-Świerczewski-CEO-2.jpg
x-kom to nie tylko sklep z komputerami i elektroniką użytkową. W grupie jest jeszcze al.to, w którym można kupić sprzęt AGD i zabawki oraz Combat ze sprzętem outdoorowym. W 2019 roku zaczął działać w Niemczech, planowane jest wejście na kolejne rynki.

Był, będzie, jest, Raków RKS

Stare piłkarskie powiedzenie mówi, że kibicem jest się nie za coś, a mimo wszystko. W latach 90-tych nastoletni Michał Świerczewski kibicuje Rakowowi na meczach. W 1998 roku częstochowski klub zajmuje ostatnie miejsce w tabeli i spada z najwyższej klasy rozgrywkowej. Świerczewski obiecał sobie wtedy, że kiedyś przywróci Raków do Ekstraklasy. To marzenie spełnił 21 lat później.
20200131PF_RR026.JPG
Początkowo wspierał klub jako sponsor. Jednak 30 grudnia 2014 roku przejął Raków w całości i rozpoczął w nim głęboką przebudowę. Nie bał się odważnych decyzji. Potrafił wymienić praktycznie cały skład piłkarzy. Zatrudnił Marka Papszuna, zupełnie nieznanego wtedy trenera, który bez przerwy, od pięciu lat buduje siłę sportową drużyny.

Marzenia i coś więcej

W marcu 2014 roku, jeszcze jako sponsor Rakowa, Michał Świerczewski zaprezentował plan rozwoju klubu. Zakładał on, że w 2019 roku zespół awansuje do Ekstraklasy. To zadanie zostało wykonane. Kolejne mówiło o tym, że w sezonie Ekstraklasy 2020/2021 klub zajmie najlepsze miejsce w swojej historii. Ten punkt planu również odhaczony. Raków jest medalistą Mistrzostw Polski, zdobył też Puchar Polski. W przyszłym sezonie będzie reprezentować nasz kraj na arenie międzynarodowej.

„To logiczne”

Michał Świerczewski często powtarza, że ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Często też komentuje swoje nowe pomysły słowami „to logiczne”. Tak było na przykład wiosną poprzedniego roku, kiedy na początku pandemii zaproponował system wznowienia rozgrywek Ekstraklasy. Zakładał on całkowitą izolację piłkarzy i sztabów szkoleniowych wszystkich zespołów w lidze, a także rozgrywanie spotkań bez publiczności. Początkowo działacze sportowi i opinia publiczna sceptycznie podchodzili do takich rozwiązań. Kilka tygodni później liga powróciła na zasadach bardzo podobnych do tych zaproponowanych przez Świerczewskiego.
Michal1.jpg

Pokonać gigantów, pozostać x-komem

Z małego sklepu w Częstochowie, x-kom stał się jednym z liderów e-commerce w Polsce. Z przeciętnego, II-ligowego zespołu, Raków został uczestnikiem europejskich pucharów. Te dwie historie idealnie przedstawiają wizję firmy: pokonać gigantów, pozostać x-komem. To jest bardzo odważny plan. x-kom chce rzucić wyzwanie Amazonowi. Nie zapomina jednak, że kluczem do sukcesu jest współpraca, zaufanie, profesjonalizm

   Kamil Szwarbuła

    x-kom

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *