Pierwsze kroki do kariery


INICJATYWA SF BCC

Są młodzi, zdolni, pracowici. Do tego konsekwentni z jasno wytyczonym celem. Kamil Dudek i Karol Woźniak, studenci III roku Wydziału Zarządzania w Politechnice Częstochowskiej posiedli tajemnicę drogi do sukcesu.

Od półtora roku Kamil i Karol są członkami Studenckiego Forum Biznes Center Club i wspólnie – od styczna bieżącego roku – nadzorowali projekt „Najlepsze zajęcia z przedsiębiorczości”. Jak mówią powierzenie im zadania odczytują jako wyróżnienie. Wyzwanie podjęli z pełną świadomością i zrealizowali z poczuciem odpowiedzialności. – Ideą programu jest propagowanie przedsiębiorczości wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych, kształtowanie praktycznych umiejętności bycia w biznesie. Upowszechnialiśmy projekt w szkołach, zachęcaliśmy do udziału uczniów – mówi Karol Woźniak. – Dotarliśmy do 41 placówek w regionie częstochowskim. Większość przystąpiła do projektu. Cieszy nas ten fakt, bo trzeba przyznać, że miał on wysoki próg i wymagał od uczestników dużej wiedzy zakresu przedsiębiorczości – dodaje Kamil Dudek.
Przedsięwzięcie realizowano w trzech etapach. Już w pierwszym uczestnicy musieli przygotować profesjonalny biznes plan. Łącznie wpłynęło ich 41, z niektórych szkół nawet po kilka. Weryfikacji podjęła się kapituła, w której zasiedli dr inż. Paweł Nowodziński (przewodniczący), mgr Katarzyna Chudy i dr inż. Piotr Tomski. – Opracowania były ciekawe pod względem pomysłu gospodarczego. Na przykład szkoła w Koniecpolu przygotowała projekt aqua parku. Były też centra rozrywki, kafejki, dyskoteki, hodowla strusi czy produkcja opakowań ekologicznych – wylicza Kamil.
Do drugiego etapu wojewódzkiego zakwalifikowano 10 najlepszych. Na tym poziomie konkursu trzeba było zmierzyć się już z praktyką. Uczestnicy rozwiązywali problemy biznesowe. Wygrał Zespół Szkół im. Adama Mickiewicza w Lublińcu i on reprezentował nasz region na szczeblu krajowym. – W stolicy (19 kwietnia) przeszli ponowie przez case-study (studium przypadku), z tym tylko, że rozwiązać problem musieli natychmiast, nie jak w drugim etapie, gdzie otrzymali zadanie i mieli kilka dni na jego rozwiązanie – mówi Karol Woźniak. – Była to trudna próba. Pracowaliśmy pod presją czasu. Na podium nie stanęliśmy, ale otrzymaliśmy pigułę wiedzy biznesowej w praktyce – komentują uczniowie z Lublińca.
W realizację tegorocznej edycji przedsiębiorczego projektu mocno zaangażowała się dyrekcja Wyższej Szkoły Lingwistycznej. Rektor udostępnił salę na podsumowującą przedsięwzięcie konferencję, wsparł też zakup nagród dla finalistów drugiego etapu. Zwycięzcy obdarowani zostali odtwarzaczami MP3, kamerami internetowym, pendrive’ami, drobnymi akcesoriami komputerowymi oraz słownikami frazeologicznymi.
SF BCC to elitarna grupa. By wejść w jej szeregi trzeba przejść przez tzw. rekrutację – rozmowę kwalifikacyjną i trzymiesięczny okres aplikacji. Dostają najlepsi. Aktualnie organizacja zrzesza 18 członków i 6 aplikantów. – Działalność w Forum przynosi wiele korzyści. Nabieramy doświadczenia i umiejętności, które w przyszłości ułatwią nam prowadzenia własnych biznesów. A właśnie taki mamy plan – komentują Kamil Dudek i Karol Woźniak.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *