Mistrz Polski poległ w Gliwicach!

Raków Częstochowa doznał pierwszej porażki pod skrzydłami Trenera Dawida Szwargi! Częstochowianie dość nieoczekiwanie przegrali w piątek, 11.sierpnia br. na wyjeździe z gliwickim Piastem, 1:2. Jedynego gola dla “Czerwono – niebieskich” zdobył w 81.minucie, Władysław Koczerchin. Dla gospodarzy trafienia z kolei uzyskali: Patryk Dziczek z rzutu karnego w 72.minucie meczu oraz…Zoran Arsenić, który w potwornym zamieszaniu w czwartej minucie doliczonego czasu gry drugiej części spotkania skierował piłkę do własnej bramki!

Drużyna pod wodzą Dawida Szwargi w miniony wtorek, 8.sierpnia br. pokonała (2:1) w Częstochowie, Mistrza CypruAris Limassol FC w pierwszym spotkaniu trzeciej rundy eliminacji do Ligi Mistrzów UEFA i do Gliwic udawała się uskrzydlona takim rezultatem, który sprawił że to częstochowianie znaleźli się bliżej fazy play – off Champions League.

W pierwszej części spotkania to właśnie aktualni Mistrzowie Polski mieli olbrzymie problemy z wyprowadzaniem piłki z własnej połowy, mało tego piłkarze Rakowa Częstochowa w premierowej odsłonie nie zagrozili ani razu bramce strzeżonej przez Frantiska Placha.

Z kolei po stronie gospodarzy najwięcej zagrożenia było po strzałach Grzegorza Tomasiewicza. W 31.minucie spotkania wychowanek Szczakowianki Jaworzno posłał w kierunku bramki Rakowa potężną “bombę” jednak piłkę zmierzającą w samo okienko z najwyższym trudem sparował na rzut rożny Vladan Kovačević , wyciągając się przy tym jak “struna”!  Do przerwy mimo sporej przewagi gospodarzy kibice nie obejrzeli goli.

W przerwie opiekun Rakowa Częstochowa, Dawid Szwarga zrobił dwie zmiany, na boisko weszli Jean Carlos Silva Rocha i Marcin Cebula, co ożywiło ofensywne poczynania drużyny. Groźniejsi pozostawali gliwiczanie. Uderzenie Michała Chrapka obronił Vladan Kovacevic, a Jorge Felix z bardzo dobrej pozycji spudłował.

Następnie na placu gry w 61.minucie pojawili się dodatkowo Władysław Koczerchin i Fran Tudor, którzy zmienili kolejno Bena Ledermana i Srdana Plavsicia. Te zmiany jeszcze bardziej ożywiły grę “Czerwono – niebieskich” i wydawało się, że kwestia zdobycia gola przez Raków jest tylko kwestią czasu.

Jednak nadeszła 70.minuta i w polu karnym gości Zoran Arsenić nieprzepisowo wślizgiem powstrzymywał Jorge FelixaArbiter główny Pan Tomasz Musiał z Krakowa najpierw akcję kazał kontynuować a po chwili otrzymał sygnał z wozu VaR.  Po wideoweryfikacji arbiter podyktował “jedenastkę”, którą niesygnalizowanym strzałem na bramkę zamienił Patryk Dziczek.

Piłkarze Rakowa Częstochowa po stracie gola od razu ruszyli do odrabiania strat i w 81.minucie Władysław Koczerchin strzałem w długi róg pokonał słowackiego bramkarza! Gdy wydawało się, że spotkanie na Stadionie Miejskim w Gliwicach zakończy się podziałem punktów, to w czwartej minucie doliczonego czasu gry drugiej części spotkania podopieczni Aleksandara Vukovicia egzekwowali rzut wolny.

Po dośrodkowaniu Damiana Kądziora z rzutu rożnego i główce wprowadzonego chwilę wcześniej na murawę Gabriela Kirejczyka, piłkę do własnej bramki skierował Zoran Arsenić. Kilka minut poźniej spotkanie zostało zakończone i tym samym Raków Częstochowa przegrał po raz pierwszy w tym sezonie PKO Bank Polski Ekstraklasy, ulegając Piastowi Gliwice, 1:2. Dla częstochowian to drugi, ligowy mecz z rzędu bez zwycięstwa!

Teraz przed drużyną “Czerwono – niebieskich” rewanżowe spotkanie trzeciej rundy eliminacji do Ligi Mistrzów UEFA. W najbliższy wtorek, 15.sierpnia br. Raków Częstochowa zmierzy się na wyjeździe z jednokrotnym Mistrzem Cypru, Arisem Limassol FC. Początek spotkania o godzinie 19:00 (czasu polskiego) na Alphamega Stadium w Kolóssi. Obiekt posiada 10 300 miejsc. W pierwszym spotkaniu rozegranym w Częstochowie, zwyciężył Raków, 2:1.

Mecz na ,,żywo” od godziny 19:25 pokaże ogólnodostępna stacja TVP Sport. Spotkanie będzie można również obejrzeć w aplikacji mobilnej TVP Sport oraz na stronie internetowej www.sport.tvp.pl Początek transmisji od godziny 18:15.

11.08.2023, g.20:30: Gliwice (Stadion Miejski):

GKS Piast Gliwice – RKS Raków Częstochowa 2:1, (0:0),

1:0: Dziczek 72′ (k)

1:1: Koczerchin 81′

2:1: Arsenić 90+4′ (s)

Sędziował: Tomasz Musiał (Kraków). Żółte kartki: Tomasiewicz 63′ (nie sportowe zachowanie), Katranis 90+2′ (faul), Dziczek 90+6′ (nie sportowe zachowaniel) – Berggren 3′ (faul), Lederman 17′ (faul), Koczerchin 63′ (nie sportowe zachowanie), Piasecki 90+6′ (nie sportowe zachowanie). Widzów: 5455.

GKS Piast Gliwice: 26.František Plach – 27.Arkadiusz Pyrka, 2.Ariel Mosór, 4.Jakub Czerwiński (kpt), 98.Aléxandros Katránis, 44.Serhij Wiktorowycz Krykun (87′ 11.Damian Kądzior), 16.Patryk Dziczek, 20.Grzegorz Tomasiewicz, 6.Michał Chrapek (79′ 24.Thomas Nathan Hateley), 19.Michael Ameyaw, 7.Jorge Félix Muñoz García (90+4′ 27.Gabriel Kirejczyk).

Rezerwowi: 33.Karol Szymański – 3.Miguel Muñoz Fernández, 5.Tomas Huk, 14.Jakub Holúbek, 22.Tomasz Mokwa, 29.Marcel Bykowski.

Trener: Aleksandar Vuković.

RKS Raków Częstochowa: 1.Vladan Kovačević – 4.4.Efstrátios Svárnas, 15.Adnan Kovačević, 24.Zoran Arsenić (kpt), 22.Deian Sorescu, 8.Ben Lederman (61′ 30.Władysław Koczerchin), 5.Karl Gustav Vilhelm Berggren, 27.Bartosz Nowak (46′ 77.Marcin Cebula), 93.Sonny Kittel (46′ 20.Jean Carlos Silva Rocha), 14.Srđan Plavšić (61′ 7.Fran Tudor), 9.Łukasz Zwoliński (71′ 99.Fabian Piasecki).

Rezerwowi: 12.Antonis Tsiftsis – 6.Szymon Czyż, 21.Dawid Drachal, 25.Bogdan Racovitan.

Trener: Dawid Szwarga