Festiwal ,,Mstów – Kroniki Średniowiecza”


W pięknej scenerii przyrody za kościołem w Wancerzowie w Gminie Mstów przez dwa dni – 7 i 8 października – rozpostarła się wioska średniowieczna. Festiwal ,,Mstów – Kroniki Średniowiecza” okazał się wyjątkową okazją posmakowania życia dawnej, średniowiecznej Polski. Wydarzenie zaistniało dzięki współpracy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Wydarzenie przyciągnęło całe rodziny. I nic w tym dziwnego, bo atrakcje były dla każdego. Rozstawione namioty i wiaty, wyposażone w autentyczne przedmioty codziennego użytku, stworzyły atmosferę, w której tajemnice życia rycerzy, kupców i rzemieślników odkrywa się na nowo. Uczestnicy mogli wziąć udział w interaktywnych warsztatach rzemieślniczych, gdzie samodzielnie będą mogli tworzyć przedmioty rękodzielnicze, odkrywając tajemnice garncarstwa, kowalstwa czy tkactwa. Na kramach oferowano autentyczne wyroby historyczne, ceramikę, biżuterię i wyroby drewniane zapewni zakupy z epoki. Kuchnia rycerska zaoferowała autentyczne potrawy średniowieczne, a sektor gier i animacji umożliwił uczestnikom strzelanie z łuku, udział w wyścigach, a także pokazy walk rycerskich. Dla najmłodszych uczestników przewidziano specjalne zajęcia i animacje, które w przystępny i zabawny sposób przybliżały historię. Był także Król Władysław Jagiełło (w te rolę w wcielił się znany aktor Michał Chorosiński), który tych, co zasłużyli, pasował na rycerzy

– To pierwsza tego typu impreza w naszym regionie, zależało nam na pokazaniu wielkości i znaczenia średniowiecznej Polski, polskiego oręża oraz panujących wówczas zwyczajów i obyczajów. Udało się, wydarzenie zaliczamy do udanych, bowiem udało się nim zaciekawić całe rodziny – powiedział Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Poseł Szymon Giżyński.

Wśród gości Festiwalu byli między innymi Wicewojewoda Śląski Robert Magdziarz i Senator Ryszard Majer.

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *