DZIEŃ SYBIRAKA I 76. ROCZNICA NAPAŚCI SOWIECKIEJ NA POLSKĘ


Mszą św. w intencji poległych, zmarłych i zamordowanych oraz tych którzy wrócili w kościele pw. Matki Boskiej Zwycięskiej rozpoczęły się w niedzielę, 20 września uroczystości upamiętniające Dzień Sybiraka i 76. rocznicę napaści sowieckiej na Polskę.

Później uczestnicy uroczystości wraz z pocztami sztandarowymi przemaszerowali pod Tablicę Memorialną gdzie odśpiewano Hymn Państwowy i Hymn Sybiraków, złożono wiązanki kwiatów.
O tragicznych wydarzeniach sprzed 76 lat mówił m.in. zastępca Prezydenta Miasta Ryszard Stefaniak. Oprawę artystyczną uroczystości przygotowali uczniowie Zespołu Szkół Samochodowo-Budowlanych.
Organizatorami miejskich uroczystości, z udziałem przedstawicieli władz miasta, radnych, kombatantów, uczniów częstochowskich szkół oraz mieszkańców był Związek Sybiraków w Częstochowie i Urząd Miasta Częstochowy.

17 września, w 76 rocznicę napaści sowieckiej na Polskę, przedstawiciele władz miasta i Wojskowej Komendy Uzupełnień złożyli kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza.
Sejm RP na wniosek Zarządu Głównego Związku Sybiraków ustanowił dzień 17 września Dniem Sybiraka. Tego dnia odbywają się uroczystości centralne i wojewódzkie z udziałem Oddziałów. W tej sytuacji w uzgodnieniu z Zarządem Związku Sybiraków główne uroczystości miejskie odbyły się 20 września.

R

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *