Trzy rocznice


Pomniki w Częstochowie

W tym roku 11 listopada minęła 90. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. To wielkie święto narodowe, nierozerwalnie związane z marszałkiem Józefem Piłsudskim w naszym mieście łączy się także z jubileuszem odsłonięcia dwóch pomników: w 1997 r. – Marszałka Józefa Piłsudskiego, a w 1998 r. – Grobu Nieznanego Żołnierza. 5 grudnia obchodziliśmy również 141. rocznicę urodzin Marszałka, który urodził się 1867 w Zułowie na Litwie.

Historia statuy Marszałka w Częstochowie rozpoczęła się w 1936 r. – w rok po śmierci Naczelnika społeczeństwo naszego miasta ufundowało mu pomnik. Jednak został szybko zburzony przez nazistów, tuż po wybuchu II wojny światowej. Twórca Niepodległej Polski na odbudowanie swojego posągu w Częstochowie czekał ponad pięćdziesiąt lat. Do roku 1989, gdy Polska wyzwoliła sie spod jarzma rosyjskiej dominacji nie było mowy o ponownym wzniesieniu pomnika. Dwie nieudane próby powołania Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego (pierwsza, w 1981 r., została udaremniona przez represje okresu stanu wojennego; druga miała miejsce w 1989 r.) zakończyły się przejęciem zobowiązania przez Zarząd Miasta.
24 lutego 1994 r. Rada Miasta podjęła uchwałę o wzniesieniu monumentu na placu dr. Władysława Biegańskiego. Miejsce to wybrano, gdyż znajduje się na trasie na Jasną Górę, którą co roku zmierzają liczne grupy pątnicze. Przesądziły o tym również symboliczne fakty historyczne. 11 listopada 1918 r. zginął w okolicy placu uczeń gimnazjum Włodzimierz Zagórski, żołnierz POW. Stąd też wyruszali polscy żołnierze w 1920 r. przeciwko bolszewikom, a w 1939 r. – Niemcom. Trzeba pamiętać, że urzeczywistnienie idei uczczenia w Częstochowie marszałka Józefa Piłsudskiego dzięki zaangażowaniu komitetów społecznych, Rady i Zarządu Miasta (prezydentem był wówczas Tadeusz Wrona), Akcji Wyborczej Solidarność, Konfederacji Polski Niepodległej, w tym jej lidera posła na Sejm pierwszej kadencji Jerzego Tobijańskiego, nieżyjącego od pięciu lat, Ruchu Odbudowy Polski oraz Wojewódzkiego Towarzystwa Pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego w Częstochowie i rzeczy czcicieli osoby Marszałka skupionych w organizacjach kombatanckich, jak na przykład współpracującego z naszym tygodnikiem Tadeusza Gałeckiego, który na łamach „:Gazety Częstochowskiej” opublikował kilkanaście artykułów poświęconych Marszałkowi Piłsudskiemu.
Rok przed odsłonięciem pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego wmurowano w wyznaczonej lokalizacji urnę z ziemią z miejsca bitwy pod Radzyminem oraz z grobu Mamy Marszałka. Po 11 listopada 1998 r., kiedy po raz pierwszy zaprezentowano posąg mieszkańcom Częstochowy (prezydentem była Halina Rozpondek), szybko stał się on miejscem licznych wycieczek szkolnych, celem odbycia swoistych lekcji historyczno-patriotycznych.
Natomiast w przypadku Grobu Nieznanego Żołnierza bieżący rok stanowi jubileusz 10-lecia jego odsłonięcia w al. Henryka Sienkiewicza, dzielącej jasnogórskie parki. Uroczystość odsłonięcia monument połączono z wręczeniem po raz pierwszy w historii miasta i województwa częstochowskiego, przez ówczesnego wojewodę Szymona Giżyńskiego, statuetek „Bene Meritus” dla zasłużonych dla regionu. Z rąk wojewody Giżyńskiego otrzymali je: ks. Edmund Boniewicz, nauczycielka pochodząca z Wilna Aleksandra Gdesz, były żołnierz Marian Kopydłowski, o. paulin Jerzy Tomziński, wieloletni przeor klasztoru na Jasnej Górze oraz przedstawiciele dwóch zasłużonych rodzin częstochowskich – państwa Pospieszalskich i państwa Markowskich.

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *