POD PATRONATEM „GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ”. Jubileusz 50-lecia szkoły – już 10 października 2015 roku


10 października odbędą się główne uroczystości 50-lecia IX Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida. Pierwszy akcent obchodów miał miejsce, 25 września, uroczystości przyświecała myśl Norwida: „Każdy w sobie cień pięknego nosi”. Gości oraz społeczność szkolną powitał dyrektor Krzysztof Wachowiak.
Razem z młodzieżą i nauczycielami obecna była europoseł Jadwiga Wiśniewska, absolwentka szkoły, która przekazała dziewięć zaproszeń na wycieczkę do Brukseli dla uczniów wyróżnionych przez dyrekcję szkoły, angażujących się w życie społeczne szkoły i osiągają dobre wyniki w nauce. Wyjazd studyjny będzie miał miejsce w połowie listopada.

– „Norwid” to bardzo fajna i piękne czasy, bo czasy młodości zawsze wspomina się z rozrzewnieniem. Ta szkoła w dużej mierze mnie ukształtowała. To nie była łatwa szkoła, tamten dryl, rygory i wymagania nie były łatwe. Przyjaźnie z licealnych lat przetrwały do dzisiaj. Z sentymentem tu wracam, tu czuję się jak u siebie. Najcieplej wspominam panią profesor Ewę Winiarską, moją polonistkę, u której zdawałam maturę z języka polskiego i zdałam z pięknym wynikiem. Z sympatią wspominam też panią profesor Stanisławę Rybkę, od matematyki, pana profesora Jerzego Berezińskiego, niezwykle wymagającego anglistę, a jak dzisiaj wiemy bardzo mi angielski jest potrzebny. Muszę powiedzieć, że naukę zaczynałam jeszcze w Finderze, potem szkoła zyskała imię Norwida, co mnie bardzo ciszy, bo Norwid jest moim ulubionym poetą. Szczególnie ulubionym cytatem z jego twórczości jest: „Nie warto kłaniać się okolicznościom, a prawdom kazać, by za drzwiami stały”. Myślę, że w wielu tych młodych ludziach to przekonanie jest i cieszy mnie, że absolwentów „Norwida” spotykam w różnych miejscach. A ostatnio w Brukseli bardzo zdolną Magdalenę Korzekwę, która odnosi duże sukcesy na polu międzynarodowym. I dzisiaj uczniowie zaprezentowali piękny program artystyczny, wspaniale wypadł chór szkolny oraz orkiestra dęta, która również była na wysokim poziomie w moich czasach, aczkolwiek ja w tej orkiestrze nie gram, ale zawsze szczerze podziwiałam. Znakomita – jak dzisiaj – była też sekcja siatkarka – powiedziała „GCz” poseł Jadwiga Wiśniewska.

A o jakości szkoły do strony grona pedagogicznego mówi Barbara Kieszczyńska, wieloletnia nauczycielka biologii w „Norwidzie”.
– To dla nas nauczycieli wielkie święto i odpowiedzialność. Staramy się trzymać poziom, wypracowany przez lata. Mamy cały czas wielu uczniów, którzy zostają lekarzami. A co się zmieniło? Otwarcie na świat, wielu naszych wychowanków wyrusza na dalszą edukację nawet za granicę. Ubolewam jedynie, że tak wielu z nich nie wraca do Częstochowy. A młodzież zawsze jest cudowna, można jej zaufać, zainwestować. Jak się patrzy na naszych uczniów, to serce rośnie i bez względu na to czy był to rocznik 1986 czy 2015.
Swoją pracę nie traktuję jako zawód. To niesamowita przygoda, która została mi ofiarowana, dzięki której czuję się spełniona i ciągle młoda. Ale oczywiście pracuję z oddaniem i zaangażowaniem. Zawsze powtarzam uczniom, że wybierając zawód muszą to bardzo przemyśleć, bo pracę swoją trzeba kochać .

„Norwid” od zawsze słynął z wysokiej jakości wszelkich imprez artystycznych i taka też będzie Uroczysta Gala w Filharmonii. W Koncercie wezmą udział prawdziwe osobowości i sławy, obdarzone nietuzinkowy talentem muzycznym. Będzie też występ Janusza „Yaniny” Iwańskiego, charyzmatycznego muzyka jazzowego i rockowego, kompozytora, autora tekstów, wokalistę i współzałożyciela zespołów Tie Break, Soyka Yanina, który od lat związany jest z Częstochową. Muzykowi będzie towarzyszyła córka Zuzanna, młoda, bardzo zdolna i równie charyzmatyczna, jak jej Ojciec, artystka.
Grupą, która swoim występem uświetni nasz Koncert i zapewni nam wszystkim niezapomniane przeżycia, będzie Nefre, częstochowska formacja wykonująca muzykę reggae, od lat ciesząca się dużą popularnością i specjalizująca w koncertach.
Obok tych niekwestionowanych gwiazd pojawią się też inne, również wyjątkowe, czyli nasi Absolwenci. Przez kilka lat uczęszczania do „Norwida” zachwycali nas swoimi talentami, a teraz zechcieli przybyć, by zaśpiewać, zatańczyć i zagrać swojej szkole. Będzie więc okazja, by posłuchać Agnieszki Twardoch, Justyny Walasik, Ady Starczewskiej i Aleksandry Nazimek oraz podziwiać taniec Anny Hubickiej i Patryka Górskiego.
Obchody zainauguruje Jubileuszowa Msza Św. w Archikatedrze Świętej Rodziny, podczas której będzie możliwość podziwiania występ Chóru Parafii św. Jana Kantego w Częstochowie pod dyrekcją Dariusza Madejskiego.
!
Program uroczystości 10 października 2015 r.
11.45 Spotkanie przed Bazyliką Archikatedralną Świętej Rodziny ul. Krakowska.
12.00 Jubileuszowa Msza św.
Przemarsz z Katedry ze sztandarem do budynku szkoły.
13.30 – 16.00 Spotkania z wychowawcami i nauczycielami.
16.30 – 18.30 Koncert jubileuszowy w Filharmonii Częstochowskiej.
19.30 Bal Absolwenta – hala sportowa szkoły.
http://norwid.net/zjazd/

Marta Zjawińska, uczennica klasy 3 h.
– Szkoła jest dla mnie wszystkim. Miejscem, gdzie zawieram dużo wiele przyjaźni, zdobywam wiedzę. Nauka w „Norwidzie” jest już naszą rodzinną tradycją. To od moich bliskich dowiedziałam się jak fajna jest ta szkoła i to też wpłynęło na mój wy bór. I nie zawiodłam się. Nauczyciele nie tylko przekazują nam wiedzę, ale uczą życia, jak radzić sobie w różnych sytuacjach w szkole i na życiu społecznym.

Mateusz Świątek, uczeń 2 b
– „Norwid” zawsze znany był z wysokiego poziomu nauczania biologii i chemii, a są to moje przedmioty kierunkowe, stąd mój wybór padł na tę szkołę. Bardzo mi się podoba w „Norwidzie”, jest tak jak się spodziewałem. Jest sporo nauki. Nauczyciele są otwarci, dosyć wymagający, ale zawsze też chętnie pomogą, oferują wsparcie przy rozwijaniu umiejętności i zainteresowań. Moim ulubionym nauczycielem jest pani Barbara Kieszczyńska.
http://norwid.net/zjazd/

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *