Trwają rekolekcje księży biskupów na Jasnej Górze.


Ich tematem przewodnim jest hasło rozpoczynającego się roku duszpasterskiego: „Idźcie i głoście”. Doroczny czas skupienia Episkopatu Polski u tronu Matki Bożej odbywa się w dniach 22-25 listopada. Nauki rekolekcyjne głosi o. Ryszard Szmydki, 65-letni oblat Maryi Niepokalanej i sekretarz generalny Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary.

W środę, 23 listopada Mszy św. o godz. 7.45 przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. „Drodzy bracia w biskupstwie, bardzo się cieszę, że mogę odprawiać tę Mszę św. właśnie w duchowej stolicy tego Kościoła i szlachetnego narodu polskiego. Czarna Madonna pozostaje jasnym i pewnym punktem odniesienia. Jestem bardzo wdzięczny arcybiskupowi przewodniczącemu i wam wszystkim, drodzy bracia za zaproszenie do przewodniczenia tej Mszy św. Jestem rzeczywiście wzruszony, że właśnie tu, na Jasnej Górze dochodzi do mojego pierwszego spotkania z całym Episkopatem Polskim zgromadzonym wokół ołtarza pod opieką Matki Bożej na swoich dorocznych rekolekcjach – powiedział na początku abp Salvatore Pennacchio – Ofiaruję tę Mszę św. w intencjach każdego z was i waszych wspólnot diecezjalnych zanosząc te modlitwy w intencji zmarłych biskupów”.

W homilii o. Ryszard Szmydki mówił o dawaniu świadectwa prawdzie. Przypomniał o prześladowaniu chrześcijan m.in. w Iraku, Syrii, Pakistanie, Chinach. „Nie wiemy, czy i kiedy będzie nam dane świadczyć o Ewangelii i cierpieć prześladowania za wiarę. Póki co postępujmy drogą miłości, którą wyznaczył nam nasz Pan Jezus Chrystus i złożył dobre świadectwo na krzyżu. Jest to droga miłości cierpliwej, miłości wytrwałej. Dlatego za św. Pawłem Apostołem powtarzajmy często w duchu: ‘chlubię się także z moich ucisków, wiedząc, że ucisk wyrabia wytrwałość, wytrwałość zaś wypróbowaną cnotę, wypróbowana cnota nadzieję, a nadzieja zawieść nie może, bo miłość Boża jest rozlana w sercach naszych przez Ducha Świętego’. Oto dlaczego Pan Jezus nie szczędzi nam tzw. małych prześladowań, prób, utrapień, abyśmy mieli okazję świadczyć o prawdzie Ewangelii i oczywiście ćwiczyć się w wytrwałości” – powiedział kaznodzieja.

W czwartek porannej Eucharystii w Kaplicy Matki Bożej przewodniczyć będzie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. W piątek zostanie odprawiona Msza św. w Kaplicy Matki Bożej o godz. 11.00 pod przewodnictwem Prymasa Polski abpa Wojciecha Polaka.

W ciągu 4 dni rekolekcji biskupi wysłuchają 8 nauk rekolekcyjnych. Pierwsza z nauk wprowadziła w temat rekolekcji „Idźcie i głoście”. W drugim dniu biskupi wysłuchają trzech konferencji „Ojciec posyła Syna”, „Jezus Chrystus posyła uczniów” i „Kościół misyjny z natury”. W czwartek o. Szmydki wygłosi nauki zatytułowane kolejno: „Biada mi gdybym nie głosił”, „Głoście Ewangelię”, „Będziecie moimi świadkami”. W piątek, na zakończenie rekolekcji biskupi wysłuchają ósmej konferencji „Matka ewangelizacji”. Czwartek, 24 listopada, będzie dniem sakramentu pokuty i pojednania.

Każdy dzień kończy Apel Jasnogórski. Pierwsze rozważanie wygłosił bp Henryk Wejman. Drugiego dnia modlitwę poprowadzi bp Rafał Markowski, a trzeciego – bp Wiesław Szlachetka.

W tym roku lekturą towarzyszącą biskupom jest książka pt. „Bóg albo nic. Rozmowa o wierze” kard. Roberta Saraha, prefekta watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego, i Nicolasa Diata.

Równolegle z rekolekcjami biskupów trwają tradycyjnie rekolekcje dla ich kierowców.

*

Abp Salvatore Pennacchio został mianowany nuncjuszem apostolskim w Polsce dnia 6 sierpnia br. Do Warszawy przyleciał 31 października. Tego samego dnia złożył wizytę w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski, gdzie przekazał abp Stanisławowi Gądeckiemu „list powierzający” ze strony Stolicy Apostolskiej. Nowy Nuncjusz Apostolski w Polsce jest znany ze swego szczególnego związku ze św. Janem Pawłem II, z troski o ubogich oraz zaangażowania misyjnego i duszpasterskiego.

W rozmowie z mediami na Jasnej Górze abp Salvatore Pennacchio powiedział: „Przyjechałem do Polski, jak nowicjusz po to, żeby się uczyć i podziwiać, uczyć się od narodu polskiego, od wielu waszych świętych, którzy nieśli przez wieki Ewangelię radości. Ja również chcę nieść Ewangelię radości. Spotykałem na swej misji dyplomatycznej w Rwandzie wielu misjonarzy z Polski, i oni właśnie tę Ewangelię radości nieśli. Ja też chciałbym taką Ewangelię radości nieść w Polsce”.

Arcybiskup zaznaczył, że pobożność maryjna jest dla niego fundamentalna: „Pochodzę z Neapolu, gdzie jest sanktuarium Matki Bożej Pompejańskiej. A kolejne miejsce to Lourdes, tam właśnie odkryłem powołanie do bycia księdzem”.

W czasie pobytu w jasnogórskim sanktuarium abp Salvatore Pennacchio przekazał na ręce o. Mariana Waligóry, przeora Jasnej Góry różaniec dla Matki Bożej.

biuro prasowe Jasnej Góry

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *