SZTUKA MŁODYCH. Jacek Malczewski w różnych konfiguracjach


13. edycja Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Wariacje na temat twórczości Jacka Malczewskiego”, organizowanego przez Zespół Szkół Plastycznych w Częstochowie miała swój finał 8 września 2016 roku. Rozdanie nagród i uroczysty wernisaż w Galerii szkoły był poprzedzony mistrzowskim wykładem prof. Teresy Grzybkowskiej pt. „Mitologie Malczewskiego”, wybitnego historyka sztuki, specjalizującej się w analizie twórczości Jacka Malczewskiego, autorki kilku książek na temat tego malarza.

– W roku jubileuszu naszej szkoły, będziemy niedługo obchodzić jej 70-lecie powstania, powróciliśmy tematycznie do twórczości naszego patrona. Malczewski okazał się niezwykle inspirujący dla młodzieży. Otrzymaliśmy 241 prac z 23 szkól plastycznych z całego kraju. Był to ewenement. Poziom prac okazał się wysoki, choć wątki tematyczne niekiedy powielały. Młodzież szła jakby pewnymi tropami inspirując się twórczością artysty. Niektóre motywy, jak autoportret Jacka Malczewskiego, Meduza, czy symbolika zawarta w obrazach artysty były częściej brane na warsztat. Jurorzy wybrali prace nowatorskie oraz różnorodne tematycznie i z zastosowaniem różnych technik. O poziomie tej edycji świadczy takt, że komisja konkursowa przyznała dwie pierwsze nagrody i aż trzynaście wyróżnień – mówi komisarz konkursu, nauczyciel w ZSP Cezary Stojek.
Konkurs zaistniał z inicjatywy dyrektor ZSP Anny Maciejowskiej, a przez wiele lat prowadził go Mirosław Czarnocki. Po jego śmierci pieczę nad przedsięwzięciem przejął Cezary Stojek. Ideą konkursu jest uczczenie patronów szkół plastycznych w Polsce. Byli to już, między innymi, Malczewski, Wyczółkowski, Brzozowski, Gerson, Hasior, Kantor, Witkacy. – Raz zdarzył się wyjątek. W ubiegłorocznej edycji konkurs dotyczył Stanisław Ignacy Witkiewicz – Witkacego. Nie był patronem szkoły, ale tym krokiem wywołaliśmy temat i szkoła plastyczna w Słupsku przyjęła jego imię – dodaje Cezary Stojek.
Pierwszą nagrodę otrzymały ex aueqo Małgorzata Jurczyk ze Zduńskiej Woli i Joanna Czajkowska z ZSP w Częstochowie; drugą – Jagoda Cerkiewnik z ZSP w Dąbrowie Górniczej, trzecią Mateusz Glen z ZSP w Częstochowie. Wystawa będzie dostępna do końca września 2016 roku

Powiedział „Gazecie Częstochowskiej”
Mateusz Glen
– Malczewski zainspirował mnie do stworzenia nowoczesnej wersji jego obrazu. Artysta przez zawarty symbolizm w swoich pracach zasługuje na szczególne poszanowanie i artystyczną uwagę. Każde jego dzieło zmusza do zatrzymania się i skupienia. Mój projekt obrazu wykonałem w komputerze na programach graficznych, pod kierunkiem pani Elżbiety Siwik. Muszę podkreślić, że każdy obraz na wystawie jest szczególny. Bardzo podoba się praca mojej koleżanki Krystyny Suchańskiej, udało się jej przedstawić Malczewskiego pod różnym kątem. Idealnie podkreśliła jego rolę w malarstwie. Nauka w szkole jest dla mnie niezwykle wartościowa, cały tydzień wypełniony jest zajęciami artystycznymi: malarstwem, rysunkiem, rzeźbą. Każda godzina poświęcana na sztukę pomoże mi w przyszłości został w pełni artystą. A pracę twórczą kocham.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *