„101 powodów by żyć”


Uczennice trzeciej klasy graficznej Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie stworzyły projekt „101 powodów by żyć”.

,,Jako uczennice Liceum Plastycznego jesteśmy otoczone ludźmi wrażliwymi na piękno sztuki oraz świata. To rola artysty, by dostrzegać i komentować rzeczywistość. Dlatego poprzez działalność edukacyjną i kulturową w bliskiej nam lokalnej społeczności chcemy uwrażliwić i zwiększyć świadomość ludzi na temat coraz bardziej powszechnej depresji, złego stanu psychicznego oraz powielających się prób samobójczych u młodych ludzi. Dlatego też we współpracy z nauczycielami, pedagogami i psychologami z naszej szkoły postanowiłyśmy stworzyć projekt społeczny „101 powodów by żyć” realizowany w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii.” – napisały do naszej Redakcji Kinga Gruca, Natalia Wewióra, Kornelia Glin, Kasia Karpowicz, Oliwia Komperda, Natalia Jacheć i Zuzanna Stefanek.

Kampania ma na celu uwrażliwienie i zwiększenie świadomości ludzi na coraz powszechniejszy temat depresji, złego stanu psychicznego oraz powielających się prób samobójczych u młodzieży. Obejmuje ona szeroki zakres działań, które – jak liczą uczennice – zaowocują wzrostem świadomości, zwiększeniem wiedzy oraz większym wsparciem dla młodego pokolenia, jak i zwiększą świadomość problemu wśród rodziców, opiekunów i nauczycieli oraz staną się narzędziem do rozmów z nastolatkami.
– Oto nasz plan działania – rzeczy, które już zrealizowałyśmy i zaplanowałyśmy w najbliższym czasie (wszystkie postępy naszej pracy publikujemy na mediach społecznościowych, które podlinkowane są poniżej): prowadzenie kont o tematyce edukacyjnej i informacyjnej na mediach społecznościowych takich jak: Facebook, Instagram, Pinterest i Tik tok; stworzenie, wydrukowanie i wywieszenie plakatów, wlep i ulotek na terenie Częstochowy i okolicznych miejscowości; organizacja konkursu plastycznego dla uczniów szkół podstawowych o temacie „Twój powód by żyć”, nagród oraz wystawy pokonkursowej; promowanie projektu i wywiady w różnych mediach m.in w radiu, prasie i mediach
społecznościowych; organizacja warsztatów mindfulness, wystawa prac powstałych na zajęciach; uświadamianie młodzieży poprzez spotkania z psychologiem w szkołach podstawowych; uroczyste zakończenie projektu w postaci spotkania na auli szkolnej – wyjaśniają.

Zdrowie psychiczne ludzi w Polsce pogarsza się z roku na rok. Mówi się, że depresja to choroba XXI w., według raportu NFZ ze stycznia 2023 roku opublikowanego na stronie ezdrowie.gov.pl stan psychiczny Polaków to faktyczny problem. Szacuje się, że w Polsce na depresję choruje ok. 1,2 mln. osób. – Zauważamy to także w naszej lokalnej społeczności, nie tylko u ogółu, lecz także wśród bliskich nam osób: przyjaciół, kolegów, koleżanek i rówieśników. Młodzi ludzie, którzy dopiero zaczynają zagłębiać się w świat dorosłości mają duże problemy z poczuciem własnej wartości, odnalezieniem się w codzienności, odczytywaniem własnych emocji i zaburzeniami nastroju, zwiększonym zmęczeniem, poczuciem wyobcowania, niedopasowania oraz osamotnieniem, które mogą doprowadzić do pustki emocjonalnej, lęku, depresji, a w najgorszym wypadku do samobójstwa – podkreślają uczennice.

Sponsorzy akcji:
Wytwórnia betonu PPHU „Stehcemp”
Firma „Pan Literka” – F.H.U.
Firma PHU „Plastyk”
Liczymy na owocną współpracę.

Drużyna „101 powodów by żyć”:
Kinga Gruca
Natalia Wewióra
Kornelia Glin
Kasia Karpowicz
Oliwia Komperda
Natalia Jacheć
Zuzanna Stefanek

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *