Teraz wiem, jak i kiedy robić samobadanie


Rozmawiamy z uczennicą Zespołu Szkół Ekonomicznych w Częstochowie, Julią Śpiewak, przewodniczącą samorządu szkolnego, koordynatorką akcji edukacyjno-zdrowotnej „Profilaktyka, to zdrowie”. Kampanię szkoła, przy współpracy doktor onkolog Doroty Wojtachnio, zaczęła11 czerwca 2024 roku.

 

Dzisiaj rozpoczynacie w szkole akcję „Profilaktyka to zdrowie”…

– To dla nas ważne przedsięwzięcie i jako przedstawicielka społeczności uczniowskiej mogę z dumą powiedzieć, że, my, przede wszystkim uczennice, jesteśmy bardzo wdzięczne Panu dyrektorowi i wszystkim, którzy pomogli ten projekt ująć w klamrę i rozpocząć. I jesteśmy bardzo zadowolone, z możliwości konsultacji i porad z fachowcem w naszej szkole, że można otwarcie porozmawiać o profilaktyce i o swoich problemach z Panią doktor onkolog.

 

Skąd pomysł na zainicjowanie takiej akcji?

– Myślę, że inspiracją tego pomysłu była stała współpraca ze Stowarzyszeniem Częstochowskie Amazonki. Pani Elżbieta Markowska często odwiedza naszą szkołę i o profilaktyce rozmawia z dziewczętami z różnych klas i w różnym wieku. I dzisiaj przeżywamy podsumowanie dotychczasowych działań, jak i otwieramy się na nowe działania.

 

Na czym polega to przedsięwzięcie?

– Uczennice naszej szkoły mają od dzisiaj możliwość spotkania z Panią Doktor i mogą jej szczerze powiedzieć swoich problemach zdrowotnych czy podejrzeniach, po to, aby dowiedzieć się czegoś o swoim zdrowiu i jak dbać o siebie, jak prawidłowo przeprowadzać profilaktyczne samobadanie.

 

Profilaktyka jest niezbędna, także konieczna  wiedza o sobie. A jak Ty dbasz o siebie? Czy w domu, w rodzinie prowadzić rozmowy o tym jak prowadzić profilaktykę?

– W zasadzie do tej pory nie badałam swoich piersi, zawsze się bałam, że coś wykryję. Teraz, dzięki programowi, który realizujemy i dzięki kontaktom z Amazonkami i Panią doktor Dorotą Wojtachnio, wiem jak to robić, wiem, kiedy to robić i robię to regularnie.

Dziękuję za rozmowę

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *