Jak jeść, by być zdrowym?


Przypomnijmy krótko z poprzedniego odcinka naszego cyklu: każdy produkt żywnościowy zawiera różne rodzaje tłuszczów w różnych proporcjach i o różnej kompozycji kwasów tłuszczowych.

Przypomnijmy krótko z poprzedniego odcinka naszego cyklu: każdy produkt żywnościowy zawiera różne rodzaje tłuszczów w różnych proporcjach i o różnej kompozycji kwasów tłuszczowych. Nie ma pożywienia, które zawierałoby tylko jeden rodzaj kwasu tłuszczowego. Istotna jest natomiast równowaga, jaką w codziennym jadłospisie uzyskuje się pomiędzy łączną ilością spożywanego tłuszczu a jego rodzajami. Od tej równowagi zależy poziom cholesterolu we krwi.
Wskazane jest ograniczenie spożycia tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, znajdujących się w mięsie i jego przetworach, maśle oraz nabiale o dużej zawartości tłuszczu. W to miejsce zaleca się spożywanie tłuszczów roślinnych, takich jak “miękkie” margaryny i rozmaite oleje, zawierające duże ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych, które mają korzystny wpływ na organizm człowieka – są wolne od cholesterolu!
Nasze zapotrzebowanie na tłuszcze jest pokrywane przez spożycie tzw. tłuszczu “widocznego” i “niewidocznego”. Nie zapominajmy, że większość spożywanego przez nas tłuszczu to tłuszcz “niewidoczny”, ukrywający się w takich produktach jak mięso, mleko i jego przetwory. Spożycie tego tłuszczu ograniczymy jedząc chude mięso, odtłuszczone mleko i niskotłuszczowe przetwory mięsne i nabiałowe.
Tłuszczu “widocznego”, zwanego tak dlatego, gdyż spożywając go wiemy, że jest to tłuszcz, można zjeść dziennie w postaci najwyżej 6 płaskich łyżeczek (30 g) tłuszczu do smarowania (powinna to być przed wszystkim margaryna wzbogacona witaminami A,D,E) oraz do 4-ch łyżeczek (20 g) oleju.
Spróbujmy zatem zmodyfikować swoją dietę.
* Zamiast mięsa wieprzowego kupujmy młode, chude mięso wołowe, drób, cielęcinę i ryby
* Śmietanę do zupy można zastąpić chudym mlekiem lub kefirem
* Jedzmy mniej frytek i chipsów, które prócz tłuszczu zawierają też dużo soli
* Wybierajmy mleko, jogurty i twarogi z niską zawartością tłuszczu
* Do smarowania pieczywa zastępujmy często masło margarynami “miękkimi”, produkowanymi na bazie olejów roślinnych, wzbogaconymi witaminami A, D, E.
Zapewniam, że okaże się to łatwe, a na pewno korzystne dla naszego zdrowia.

dr n. med. Wiesława Leśnikowska-Ściegielska

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *