Wystawa “Ja – Muza…” w Bibliotece Uniwersyteckiej


Do 21 kwietnia 2023 roku Biblioteka Uniwersytecka Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie zaprasza na wystawę  malarstwa Małgorzaty Hupy zatytułowaną “Ja – Muza…”. Można ją zwiedzać w siedzibie Biblioteki, która mieści się przy al. Armii Krajowej 36a.

 

Małgorzata M. Hupa

Częstochowianka, związana również z Warszawą. Obecnie jest studentką studiów drugiego stopnia kierunku malarstwo na Wydziale Sztuki Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie. Dyplom ukończenia studiów pierwszego stopnia na kierunku malarstwo sztalugowe uzyskała w Pracowni prof. Bartosza Frączka również na UJD w Częstochowie. Zajmuje się malarstwem akrylowym, olejnym, technikami mieszanymi oraz rysunkiem. Członek Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza. Kobieta wielu talentów i zawodów: ekonomistka, kolorystka, malarka, ale również wizażystka, manikiurzystka, linergistka, kosmetyczka, stylistka fryzur i ubioru. Od zawsze zachwyca się światem widzianym przez pryzmat światła, kolor i porządek geometryczny, szczególnie człowiekiem, florą i fauną. Postrzega otaczający ją świat jako niekończące się zbiory ładu i bezładu, walkę dobra ze złem, radości ze smutkiem, piękna z brzydotą.

Wystawa zatytułowana „Ja – Muza…” prezentuje autoportret, który stał się pretekstem do dialogu z mistrzami. Powstał jako chęć poznania różnych technik malarskich oraz sposobów kreacji portretu stosowanych przez wybranych, najwybitniejszych malarzy w dziejach sztuki europejskiej i amerykańskiej. Prezentowany cykl obrazów stanowi realizację pomysłu, by poprzez wcielenie się w postaci obecne na słynnych portretach dawnych i dzisiejszych artystów odzwierciedlić w formie autoportretu najważniejsze, najbardziej charakterystyczne cechy ich twórczości. W ten właśnie sposób powstała seria autoportretów będąca nie tylko formą dialogu z przeszłością, ale również wyrazem hołdu dla mistrzów i ich geniuszu.

Na fotografiach: Wystawa “Ja – Muza…” w Bibliotece Uniwersyteckiej

opr. M Hupa

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *