FILM / „Zwykli ludzie – niezwykłe sprawy – historia częstochowskiej Solidarności”


II nagroda na XV Festiwalu Polonijnym „Losy Polaków 2020” dla filmu dokumentalnego Krzysztofa Kasprzaka i Jurka Jońca

 

14 listopada 2020 roku odbył się w Warszawie XV Jubileuszowy Festiwal Polonijny „Losy Polaków 2020”, który w tym roku ze względu na trwającą pandemię koronawirusa przeniósł się do internetu i transmitowany był online poprzez stronę internetową festiwalu.

Celem Festiwalu Polonijnego „Losy Polaków” jest promocja historii, kultury oraz tradycji Polski zarówno w kraju jak i poza jego granicami. Festiwal jest prezentacją dzieł multimedialnych z zakresu: filmu, telewizji, radia, Internetu. W tym roku wiodącym tematem były: 100. rocznica Bitwy Warszawskiej, 100. rocznica urodzin papieża Jana Pawła II oraz 40. rocznica powstania „Solidarności”. Na ten festiwal twórcy filmowi zgłosili ponad 90 prac, w tym 81 filmów przedstawiających życie Polaków w 16 krajach. Jury festiwalu pod przewodnictwem reżysera Pawła Woldana przyznało nagrody w 10 kategoriach, nagrody specjalne oraz Grand Prix.
Drugą nagrodę w kategorii upamiętniająca 40 lat powstania „Solidarności” otrzymał film Krzysztofa Kasprzaka i Jurka Jońca „ Zwykli ludzie – niezwykłe sprawy – historia częstochowskiej Solidarności”. Obraz opowiada o drodze jaką musieli przejść częstochowianie, by odzyskać wolność od roku 1980 do 1989. W filmie wypowiadają się naoczni świadkowie, którzy uczestniczyli w walce o demokrację. Do jego realizacji nagrano 20 relacji uczestników tamtych wydarzeń po około 2 godziny każda. Wszystkie nagrania trafiły do archiwum Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku oraz IPN-u oddział Katowice celem dalszych opracowań. Część z wypowiedzi trafiło do filmu. Obok, mających kapitalne znaczenie w relacji, znalazło się szereg cennych, nieemitowanych jeszcze, archiwalnych materiałów filmowych, zdjęć oraz dokumentów z tamtych lat.
Scenariusz do filmu napisali Wojciech Rotarski i Krzysztof Kasprzak, reżyseria – Krzysztof Kasprzak i Jurek Joniec, montaż – Robert Nawrot, muzykę zilustrował – Janusz Yanina Iwański. Producentem filmu jest Studio Filmowe Kas Film, współproducentami: IPN oddział w Katowicach i Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku. Czas filmu – 50 minut. Film można kupić na płycie DVD lub obejrzeć na kanale YouTube pod linkiem https://youtu.be/hprHx0MRmow
RED
fot. Kadry z filmu

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *