Narodowe Święto Niepodległości w Częstochowie


Z okazji 104. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę częstochowskie środowiska patriotyczne zaprosiły mieszkańców do wspólnych obchodów. Uroczystości, w których licznie uczestniczyli częstochowianie, rozpoczęła Msza Święta w Archikatedrze, koncelebrowana przez arcybiskupa Wacława  Depo. Eucharystię zainaugurowano odśpiewaniem hymnu państwowego.  Po Mszy miał miejsce Częstochowski Marsz Niepodległości 2022.

Podniosłość uroczystości uczestnicy odczuli już w pierwszych minutach Eucharystii, podczas wspólnego odśpiewania hymnu państwowego, który dzięki wytrawnym głosom młodych kadetów z  Centralnej Szkoły Państwowej  Straży Pożarnej w Częstochowie wybrzmiał niezwykle dostojnie i przejmująco.  Oprawę muzyczną Mszy Świętej zapewnił chór archidiecezjalny Basilica Cantas, pod batutą Włodzimierza Krawczyńskiego, a oprawę mundurową – kampania honorowa z Centralnej Szkoły Państwowej  Straży Pożarnej w Częstochowie. Swoje poczty sztandarowe wystawili: Komenda Miejska Policji w Częstochowie, Państwowa Straż Pożarna w Częstochowie, Centralna Szkoła Państwowej  Straży Pożarnej w Częstochowie, NSZZ ,,Solidarność”, Prawo i Sprawiedliwość, Stowarzyszenie Więzionych i Internowanych w Stanie Wojennym ,,WIR”, częstochowskie Rzemiosło, Unia Laikatu Katolickiego.

Po modlitwie przybyli częstochowianie przeszli w Marszu Niepodległości, który prowadzili Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Przystajń oraz kadeci z CS PSP. Tradycyjnie wiązanki kwiatów złożono w symbolicznych miejscach pamięci narodowej: przy pomniku Jana Pawła II na Placu  Daszyńskiego, przy tablicy pamiątkowej Stanisława Sojczyńskiego ,,Warszyca” w II Alei Najświętszej Maryi Panny, przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego na Placu Biegańskiego oraz pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki i przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Parku Podjasnogórskim. W tym roku uhonorowano także bohaterów Szarych Szeregów, składając kwiaty pod obeliskiem Szarych Szeregów na placu dr. Zygmunta Łęskiego.

Na palcu Biegańskiego u stóp pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego jednostka Komandosów z Lublińca oddała salwę honorową, odczytano także Apel Poległych. Do zebranych w imieniu wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego, posła Szymona Giżyńskiego, który z powodów zdrowotnych nie mógł w tym roku osobiście uczestniczyć w obchodach, oraz własnym, przemówił senator Ryszard Majer. Senator oddając pamięć bohaterom walczącym o niepodległość, podkreślił rolę rodziny w patriotycznym wychowaniu kolejnych pokoleń Polaków. – To w rodzinie dzieci poznają wartości podstawowe, jakimi są: wolność, miłość do ojczyzny, wiara i Bóg – mówił senator Majer. Dodał także, że Polska musi być silnym państwem, bo tylko takie da odpór próbom marginalizacji naszej ojczyzny przez biurokratyczną machinę europejsko-unijnej administracji.

W obchodach uczestniczyli także szefowie częstochowskich służb mundurowych: komendant CS PSP nadbryg. Piotr Placek, komendant KMP insp. Dariusz Kiedrzyn, komendant PSP bryg. Marek Radosz oraz wicewojewoda śląski Robert Magdziarz, wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Śląskiego Beata Kocik, zastępca rektora Uniwersytetu Jana Długosza prof. Zygmunt Bąk, pełnomocnik Prawa i Sprawiedliwości Okręg Częstochowa Grażyna Matyszczak, radni miejscy: Katarzyna Jastrzębska, Monika Pohorecka, Konrad Jarzyński, Piotr Wrona, Paweł Ruksza.

 

fot. Kacper Staszczyk

Podziel się:

7 komentarzy

 • Było pięknie wzniośle i uroczyście, wzruszająca msza święta (po której prezydent Częstochowy szybciutko zwiał razem z panem Wiernym). Przykre- marsz nie był polityczny tylko nasz polski wspólny każdy był mile widziany.

  Odpowiedz
 • Komentator pisze:

  a to akurat prawda święto narodowe nie należy dzielić wyborców na lewych (zatrudnianych w wodociągach i tym podobne) i resztę. jest Pan Prezydentem Miasta- całego a tu są różne opcje i wypada to uszanować. zwykły urzędniczy obowiązek. na pensje składamy się wszyscy.

  Odpowiedz
 • Sam marsz był niezwykle wzruszający, zorganizowany na najwyższym poziomie, szczegóły dopracowane. Brawo dla organizatora !!!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *