Wystawy dwie w MIEJSKIEJ GALERII SZTUKI


17 stycznia o godz. 18.00 otwarcie dwóch wystaw.

Dobre miejsce na debiut

Od 2006 roku Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie prowadzi program Galeria Promocji Młodych Antresola, adresowany do młodych, częstochowskich artystów. Nazwa programu nawiązuje do konkretnej przestrzeni wystawienniczej w MGS, gdzie organizowane są debiutanckie, indywidualne wystawy absolwentów szkół artystycznych urodzonych lub wykształconych w Częstochowie.

Galeria Promocji Młodych to dobre miejsce „startu” artystycznego. Prezentowane tu wystawy z różnych dziedzin sztuki – od malarstwa po design – powstają według autorskich koncepcji, z czynnym udziałem artystów. Galeria wspiera debiutantów merytorycznie i organizacyjnie, a cała realizacja wystawy oparta jest o profesjonalną współpracę między galerią i twórcą. W ramach promocji do każdej wystawy wydawany jest folder z tekstami i reprodukcjami prac.

Z inicjatywą wystawy w Antresoli mogą występować sami zainteresowani, choć konieczne będzie przejście pewnego procesu aplikacyjnego. Szczegółowe informacje: zasady ubiegania się o wystawę, formularz aplikacyjny – zostały opublikowane na stronie Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie. Co zrobić, żeby zostać autorem wystawy? Zobacz na www.galeria.czest.pl

Wernisaż wystawy fotografii Wilhelma von Landowskiego

17 stycznia o godz. 18.00 otwarta zostanie wystawa zaproszona do Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie z Muzeum w Gliwicach. Autorem koncepcji wystawy jest znany pisarz, eseista i fotografik, autor Dna oka, Wojciech Nowicki, który przygotował ją dla gliwickiej Czytelni Sztuki. Kurator podążył w ślad za odkryciem innego artysty fotografii Jerzego Lewczyńskiego, który jeszcze w latach 60-tych XX odnalazł dwa albumy ze zdjęciami pochodzącymi z atelier XIX-wiecznego fotografa Wilhelma von Blandowkiego. Zdjęcia, mimo że związane z czasem, w którym powstały, znacznie wykraczają ponad swoją epokę i wciąż urzekają niezwykłością, osiągając wymiar metafizyczny.

Wilhelm von Blandowski urodził się w Gliwicach w 1822 roku, długo podróżował, zajmując się m.in. fizyką eksperymentalną, meteorologią, matematyką i chemią. Wiele lat spędził w Australii, gdzie odkrywał i katalogował gatunki fauny i flory. W niewyjaśnionych okolicznościach powrócił jednak do Gliwic i przejął po matce zakład fotograficzny. Zdawał się być po prostu rzemieślnikiem – wykonując fotografie, głównie portretowe – na zamówienie klientów. Ale zachowało się więcej zdjęć o innym charakterze, m.in. wspaniałe pejzaże, zdjęcia krów rasy holenderskiej z Szałszy, niepokojące ujęciach reportażowe a także zdjęcia z atelier fotografa. Wystawa pozostanie w Częstochowie do 16 lutego 2014 r.

Od koncepcji do obrazu

Również 17 stycznia otwarta zostanie wystawa po 39. Plenerze Malarskim Jurajska Jesień 2013. Ubiegłoroczna edycja odbyła się pod hasłem Od koncepcji do obrazu. Wystawy poplenerowe są zwyczajowo pokazem efektu artystycznego ze spotkania twórców w plenerze oraz ich inspiracji krajobrazem Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Tym razem komisarz Pleneru, Barbara Szyc, postanowiła przedstawić odbiorcom, oprócz gotowych dzieł, sam proces ich powstawania -warsztat artystyczny, poszukiwanie rozwiązań artystycznych do obrazu. Stąd na wystawie znajdą się także szkice, drobne rysunki, zapiski malarskie notowane a vista. Takie założenie, nie umniejszając efektów estetycznych wystawy, ma znakomite znaczenie edukacyjne.

Uczestnikami Pleneru, a zarazem autorami wystawy są: Paulina Bocheńska, Dawid Bocheński, Joanna Garasińska, Elżbieta Ledecka, Lech Ledecki, Cecylia Szerszeń, Barbara Szyc, Stanisław Śledziński, Agnieszka Żmudzińska, Zdzisław Żmudziński.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *