Konkurs dla młodych malarzy


Można już nadsyłać zgłoszenia na Triennale – II Ogólnopolski Konkurs na Obraz dla Młodych Malarzy im. Mariana Michalika, zorganizowany przez Miejską Galerię Sztuki w Częstochowie. O idei konkursu rozmawiamy z Piotrem Głowackim, inicjatorem przedsięwzięcia.
– Dla kogo jest on przeznaczony?
– Dla absolwentów kierunków plastycznych uczelni wyższych, którzy nie ukończyli 35 lat. Uczestnikiem może być też członek Związku Polskich Artystów Plastyków.

Można już nadsyłać zgłoszenia na Triennale – II Ogólnopolski Konkurs na Obraz dla Młodych Malarzy im. Mariana Michalika, zorganizowany przez Miejską Galerię Sztuki w Częstochowie. O idei konkursu rozmawiamy z Piotrem Głowackim, inicjatorem przedsięwzięcia.
– Dla kogo jest on przeznaczony?
– Dla absolwentów kierunków plastycznych uczelni wyższych, którzy nie ukończyli 35 lat. Uczestnikiem może być też członek Związku Polskich Artystów Plastyków.
– Skąd pomysł triennale dla młodych malarzy?
– Od 1991 roku organizujemy w MGS Triennale Sztuki Sacrum. Chciałem, jednak by nasza galeria prezentowała nie tylko sztukę wywodzącą się z kręgu religijnego. Głównym jednak celem konkursu jest promowanie malarstwa dobrego warsztatowo. We współczesnej sztuce zbyt dużo jest nadmiernego epatowania samymi środkami artystycznymi, a często brakuje wysiłku intelektualnego i samozaparcia. Chcemy wyłonić i nagradzać najlepsze prace młodych twórców. Poza tym, uważam, że należy pomagać młodym malarzom, którzy kultywują tradycyjne dyscypliny artystyczne, a zarazem pragną ujawnić nowe formy tego przekazu twórczego.
– Jak wypadła pierwsza edycja? Przypomnijmy – w 2001 roku.
– Z poziomu malarstwa młodych artystów pierwszej edycji jesteśmy zadowoleni. Wzięło w niej udział 50 malarzy z całej Polski. Nadesłano ponad 100 prac. Ze względu na ograniczenia czasowe, nie udało nam się zorganizować sesji dyskusyjno – naukowej.
– Czy wśród uczestników I edycji znaleźli się częstochowianie?
– Ok. 20 procent. Arkadiusz Zając otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta, a Agnieszka Kwapisz i Przemysław Kossakowski – wyróżnienia.
– Jakie kryteria oceny przyjęła komisja?
– Ponieważ tematyka i technika jest dowolna, więc przede wszystkim będziemy zwracać uwagę na jakość obrazu, ale także na jego oryginalność i indywidualność artysty.
– Dlaczego na patrona konkursu wybrano Mariana Michalika?
– Marian Michalik, jako pierwszy ze środowiska artystycznego Częstochowy, zdobył ogólnopolską sławę. Popierał działania młodych twórców, wspierał ich, dzielił się wiedzą malarską, a także kupował ich obrazy. Poza tym chcieliśmy w ten sposób uczcić jego tragiczną śmierć. Malarstwo Michalika to mistrzostwo warsztatowe i chcemy bronić takiego poziomu artystycznego.
– Konkurs przyjął charakter triennale.
– Triennale wpisało się w ciąg działań kulturalnych MGS. Podczas posiedzenia Rady Programowej, które odbyło się w lutym, ustanowiliśmy taką formułę konkursu. Pragniemy rozwijać twórczo tę działalność galerii, a zarazem przyczyniać się do rozwoju współczesnego malarstwa. Podczas tegorocznego triennale oprócz wystawy konkursowej przewidywane są również – mini-wystawa malarstwa Mariana Michalika w sali Kameleon oraz wystawa problemowa autorstwa kilkunastu wybitnych polskich malarzy. W Gaude Mater zaprezentowana zostanie wystawa Grażyny Smalej, laureatki głównej nagrody pierwszej edycji. Dodatkowo, odbędą się spotkania i rozmowy poświęcone najbardziej interesującym zagadnieniom artystycznym.

Marian Michalik – (1947-1997)
W 1966 roku ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Częstochowie. Przez kilka lat zajmował się projektowaniem i wykonywaniem grafiki użytkowej. Później ujawniło się jego zainteresowanie malarstwem sztalugowym, któremu postanowił się całkowicie poświęcić. W 1979 roku został przyjęty do ZPAP, w którego działalność zaangażował się z wielką aktywnością. Swoje obrazy prezentował na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych, w kraju i za granicą, m.in.: w Monako, Szwecji, USA, Japonii, Austrii, Węgrzech, Czechosłowacji. Wielokrotnie brał udział w Targach Sztuki w Europie. Jego obrazy często sprzedawane były w domach aukcyjnych w Polsce i na świecie. W 1987 roku został członkiem Europejskiej Akademii Sztuki, Nauki i Literatury w Paryżu.
W 1998 roku w MGS w Częstochowie zorganizowano wystawę memorialną malarstwa Mariana Michalika, która również prezentowana była w Galerii “Lufcik” Domu Artysty Plastyka w Warszawie oraz podczas XVII Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie.
Michalik z niezwykłą konsekwencją kreował światy fascynujących martwych natur, budowanych ze zwykłych przedmiotów – rekwizytów. Emanujące tajemnicą trwania, układające się w wieloletnie cykle tematyczne obrazy Michalika do dziś cieszą się ogromnym powodzeniem.
Tinta2
Regulamin konkursu
Konkurs ma charakter otwarty, mogą brać w nim udział artyści zagraniczni. Wstępna kwalifikacja prac odbędzie się na podstawie zdjęć barwnych. Należy dostarczyć zdjęcia co najmniej 5 prac (nie mniejszych niż 10×15 cm) do 14 czerwca do MGS w Częstochowie, z wypełnioną kartą zgłoszenia. Komisja kwalifikacyjna będzie obradować 22 czerwca. O jej wynikach uczestnicy zostaną powiadomieni listownie. Prace wstępnie zakwalifikowane należy dostarczyć do 24 września do MGS. Ostatecznej selekcji prac do wystawy dokona jury 28 września. Główną nagrodą jest Grand Prix Ministra Kultury (10 tys. zł). Swoje nagrody przyznają również prezydent Częstochowy, dyrektor MGS oraz Fundacja Malarstwa Polskiego – Talens Polska z Leska. Otwarcie wystawy pokonkursowej – 11 grudnia.
Więcej o szczegółach regulaminu – na stronie internetowej: www.net-galeria.art.pl

ANNA KNAPIK-BEŚKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *