WOKÓŁ WIZYTY PAPIEŻA FRANCISZKA. Polskie służby są kompetentne


Tuż przed wizytą Papieża Franciszka na Jasnej Górze, 25 lipca 2016 roku, do Częstochowy, by przyjąć odprawę służb, przyjechał minister spraw wewnętrznych i administracji, Mariusz Błaszczak. Meldunki złożyli komendanci z województwa śląskiego.
Minister Mariusz Błaszczak podkreślił, że będzie wymagał od służb, aby nie lekceważyli żadnych głosów o zagrożeniu, by służby były pomocne wszystkim, którzy zgłoszą się o wsparcie. – Będzie bezpiecznie, ale bądźmy czujni – stwierdził minister Błaszczak.

O bezpieczeństwo w czasie wizyty Papieża Franciszka dbały liczne siły antyterrorystyczne i policji. Do samej Częstochowie oddelegowanych było blisko 8 tysięcy funkcjonariuszy, do Krakowa – ponad 12 tysięcy. Nadinsp. dr Jarosław Szymczyk, Komendant Główny Policji podkreślił, że częstochowscy i śląscy policjanci, to ludzie bardzo doświadczeni w zabezpieczaniu zgromadzeń na wielką skalę i papieskich pielgrzymek – św. Jana Pawła II i Benedykta XVI. – To daje gwarancję spokoju i bezpiecznego przebiegu Światowych Dni Młodzieży – stwierdził. Raport z przebiegu przygotowania do wizyty Papieża Franciszka zdał także wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Mówił m.in. o zabezpieczeniu medycznym dla pielgrzymów – przy obsłudze wizyty Papieża w Częstochowie pracowało kilkanaście stacji pogotowia oraz 42 szpitale. Województwo na zabezpieczenie wizyty Ojca Świętego otrzymało 2,8 miliona złotych. W stanie pogotowia było także tysiąc strażaków z siedemdziesięciu Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej.
Na zabezpieczenie wizyty Papieża Policja otrzymała 48 milionów złotych. – Pieniądze przeznaczono również na zakup sprzętu specjalistycznego, między innymi, na stworzenie Centrów Operacyjnych, takiego jak w Częstochowie. Będą one potem służyć w codziennej pracy policjantów – mówił komendant Szymczyk. Przygotowanie centrum w Częstochowie kosztowało około pół miliona zł. Pomieszczenie wymagało przebudowy i remontu oraz wyposażenia w odpowiednią infrastrukturę techniczną, m.in., w system multimedialny, ekrany dźwiękochłonne, światłowody i łącza dla Ruchomego Stanowiska Dowodzenia pozwalające na przesyłanie obrazu (w Częstochowie pracowały trzy takie mobilne samochody policyjne: na palcu jasnogórskim, na parkingu Jasnej Góry i na pl. Biegańskiego oraz dwa wozy strażackie).
URSZULA GIŻYŃSKA

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *