Cieszy nas że poprzez pasję możemy pomagać


Rozmawiamy z Szymonem Ziółkiem, jednym z organizatorów charytatywnej wielkiej wyprawy rowerowej. W podróż z Częstochowy do Zamościa wybrał się z kolegami Łukaszem Paruzelem i Jakubem Wójcikiem.

Jaki był impuls zorganizowania Wielkiej Wyprawy?

Impulsem do organizacji wyprawy był rower. Nasza pasja, środek lokomocji i źródło radości. Oczywiście powstanie Wielkiej Wyprawy nie byłoby możliwe bez chęci pomocy innym. Skierowaliśmy więc nasze działania na rzecz pomocy dzieciom z domu dziecka w Częstochowie prowadzonego przez Stowarzyszenie Amicus. Cieszy nas że poprzez pasję możemy pomagać. Tworzyć coś niezwykłego.

To już druga taka inicjatywa, jaką Państwo realizujecie. Proszę przypomnieć ideę pierwszej wyprawy. Ile środków udało się Państwu wówczas zgromadzić i co dokładnie udało się dzięki nim zrobić?

Jest to druga edycja Wielkiej Wyprawy. Podczas pierwszej edycji zbieraliśmy środki na rzecz tego samego domu dziecka co w tym roku. Wówczas pokonaliśmy cały polskie wybrzeże rozpoczynając wyprawę w Świnoujściu, a kończąc ją w Gdańsku. Było to niezwykłe 5 dni z pogodą w kratkę ale z pięknymi widokami, niezapomnianymi atrakcjami i przygodami. Akcja przyciągnęła dodatkowych uczestników, którzy razem z nami pokonywali tą trasę. Jeśli chodzi efekty i sukcesy pierwszej edycji były niezwykłe! Wsparcie naszych patronów i sponsorów było ogromne! Udało się zebrać ponad 6000 zł! Taki wynik przerósł nasze najśmielsze oczekiwania! Dzięki tej kwocie udało się wyremontować placówkę, zakupić wiele potrzebnych rzeczy do pracy w domu dziecka. Był to prawdziwy zastrzyk energii dla dzieci oraz pracowników, których bardzo serdecznie pozdrawiamy!

Proszę powiedzieć coś więcej o tegorocznej edycji – jak będzie przebiegała trasa, ile przemierzyć kilometrów, ile osób weźmie w niej udział?

Trasa zapowiada się znakomicie! Pokonamy blisko 600 km w 6 dni. Wyruszamy 28 sierpnia z naszego pięknego miasta Częstochowy i kierujemy się na południowy-wschód do Zamościa. Planujemy dotrzeć tam 2 września. o drodze odwiedzimy takie miejscowości jak Kraków, Sandomierz czy Zwierzyniec i kilka innych. Trasa obfituje w wiele atrakcji, pięknych krajobrazów, niezwykłych miejsc oraz historii, o których możecie Państwo przeczytać na naszej stronie Fb. Będzie to z pewnością niezwykła przygoda przemierzać te malownicze krajobrazy. Razem z nami w podróż wybierze się 12 śmiałków za których obecność dziękujemy i bardzo cieszymy się z tak dużo grona. W tym miejscu chcielibyśmy zaprosić Państwa, Czytelników na przejazd ulicami Częstochowy rozpoczynający nasz rajd. Ten odcinek jest otwarty dla każdego. Będziemy poruszać się ulicami naszego miasta aż do jhego granic w obstawie policji i za zgoda władz maista. Na to uroczyste rozpoczęcie Wielkiej Wyprawy zapraszamy wszystkich! Będzie nam niezmiernie miło gdy zechcecie nam towarzyszyć. Wyruszamy 28 sierpnia o godzinie 10:00 z placu Biegańskiego w Częstochowie.

Dlaczego wybraliście Państwo akurat dom dziecka, położony przy ul. Ludowej 100?

Już drugi raz jak wspomniałem współpracujemy z tym domem dziecka. Dobrze nam się razem pomaga dzieciom. Współpraca z dyrekcją i wychowawcami układa się znakomicie, jest wielka przyjemność być uczestnikiem rozwoju i obserwować zmiany jakie zachodzą w tej placówce.

Czy planujecie w przyszłości wspierać inne domy dziecka?

Nie wykluczamy takiej możliwości. Osobiście myślę o pomocy i wsparciu także innych grup, dla których tego typu wsparcie byłoby pomocne. Prosimy czekać na kolejne newsy na naszych stronach, gdzie o kolejnych krokach z pewnością poinformujemy.

Budująca jest Państwa postawa. Skąd w Was, młodych ludziach, chęć niesienia pomocy dzieciom?

Myślę, że jest to dla nas dobry moment, żeby działać. Rozwijać się, przekazywać swoją energię, zapał i chęć działania dalej! Patrząc na osoby które nas wspierają, są to ludzie z różnymi doświadczeniami, w różnym wieku. Cieszy mnie że mogę być tym ogniem zapalającym ten łańcuch dobrej pomocy. Skąd to się bierze… Trudno powiedzieć, szkoda, żeby nic nie robić jak można tak wiele zdziałać! Pomoc to jest piękne i cieszy!

Czy Wasza działalność charytatywna pokrywa się z kierunkiem/kierunkami, które aktualnie studiujecie? Czy istnieje tutaj jakaś zależność?

Mogę powiedzieć, że częściowo tak. Ja studiuję psychologię w Krakowie, więc ideał pomocy drugiemu człowiekowi jest mi na co dzień bliska. Raz z racji przedmiotu studiów, dwa: jestem czynnym wolontariusze w kilku miejscach zajmujących niebezpośrednim pomocą osobą bardzo potrzebującym. Jeden z nas, Jakub jest na wychowaniu fizycznym. Dodatkowo w czasie wakacji zajmuje się opieką nad dziećmi podczas kolonii. Nie wszyscy na co dzień działamy na rzecz pomocy ale każdy z nas jest otwarty na pomaganie i udzieli tego wsparcia każdemu jeśli by tego wsparcia potrzebował.

Czy są jakieś inne akcje charytatywne, które Państwo prowadzicie bądź prowadziliście?

Pod znakiem Wielkiej Wyprawy organizujemy wiele akcji dodatkowych, promujących główne wydarzenia czyli sam rajd. Tu chciałbym powiedzieć o akcji “Wkręć się w pomaganie”. Każdego kolarza czy osoby lubiące spędzać czas na rowerze zachęcamy do wzięcia udziału w akcji dodatkowej “Wkręć się w pomaganie”. Inicjatywa polega na rejestrowaniu swojej aktywności na rowerze poprzez aplikację GPS w czasie trwania naszej Wielkiej Wyprawy. Oznacza to, że od 28 sierpnia do 2 września wszyscy chętni mogą pokonywać dowolnej odległość dystans, zapisać tą aktywność w aplikacji i przesłać nam. Zachęcamy do zgłoszeń! Dla najbardziej wytrwałych uczestników oraz tych którzy przyjadą największą liczbę kilometrów mamy przygotowane bardzo atrakcyjne nagrody! Zapraszamy jedźcie razem z nami tam gdzie jesteście!

Organizowaliśmy również licytacje gadżetów od naszych sponsorów. W grudniu ubiegłego roku w ramach drugiej edycji Wielkiej Wyprawy wraz z policją oraz szkołami podstawowymi w Częstochowie zorganizowaliśmy prezenty mikołajkowe dla dzieci z domu dziecka. Była to bardzo udana i radosna akcja o, której możecie przeczytać na naszej stronie na FB. Zachęcamy do zaglądania na nasze media społecznościowe z pewnością jakieś atrakcje się tam pojawią!

 

Ilu uczestników spodziewacie się w tegorocznej edycji „Wielkiej Wyprawy”?

Razem z nami na Wyprawę wybierze się 12 osób. Będą one wspólnie zniami przemierzać Polskę by promować i pomagać. Bardzo dziękujemy że chcecie z nami jechać i wspólnie działać!

Czy macie Państwo osoby, które wspierają Was w tym działaniu? W jaki jeszcze sposób można Państwa wesprzeć?

Wspiera nas wiele osób, nasi znajomi, bliscy, rodzina. Bardzo im wszystkim dziękujemy za to, że pomagają nam realizować nasze marzenia i plany, że są z nami. Wszystkich Państwa zachęcamy do wsparcia naszej inicjatywy, pomocy dzieciom z domu dziecka! Każde wsparcie się liczy! Każda złotówka wpłacona na zrzutkę, like, komentarz czy promowanie nas! Jeśli chcecie nas w ten sposób wesprzeć będzie nam niezmiernie miło, a wsparcie to przekażemy dzieciom!

Dziękujemy za rozmowę

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *