Wielki sukces Zuzanny Kowalczyk, uczennicy z Krzepic


Zuzanna Kowalczyk  uczennica ósmej klasy Szkoły Podstawowej nr 1 w Krzepicach w XII edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” w kategorii prace multimedialne klasy 7-8 zdobyła trzecie miejsce. Patriotyczny film pt. „W hołdzie Bohaterom” przygotowała pod kierunkiem mgr. Bogdana Napieraja. Wyniki konkursu nad którym patronat objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, a także Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński i Minister Nauki i Edukacji Przemysław Czarnek oraz wiele ważnych osób i instytucji, ogłoszono 8 maja 2023 roku.

 

 

– Film jest hołdem dla bohaterów, którzy walczyli o wolną i niezawisłą Polskę. Hołdem dla żołnierzy walczących w czasie II wojny światowej w obronie ojczyzny przed Niemcami i Sowietami, także na frontach całego świata. Hołdem dla partyzantów walczących w czasie okupacji i przede wszystkim Żołnierzy Wyklętych, którzy nie złożyli broni i do końca walczyli z okupantem rosyjskim, poświęcając życie swoje i swoich bliskich. Pragnęliśmy także uhonorować naszych lokalnych bohaterów, którzy spoczywają na naszych cmentarzach i dla których w Krzepicach zostało zbudowane Mauzoleum Pamięci. Dodam, że Zuzanna to bardzo utalentowana dziewczynka, o wielkim sercu wypełnionym polskim patriotyzmem i szacunkiem do polskiej historii – powiedział „Gazecie Częstochowskiej” Bogdan Napieraj.

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, poseł Szymon Giżyński za pośrednictwem ,,Gazety Częstochowskiej” przekazuje wyrazy uznania i szczere gratulacje Zuzannie Kowalczyk i panu Bogdanowi Napierajowi z uzyskania nagrody w tak prestiżowym konkursie. – Bardzo się cieszę, że w Krzepicach, mieście ze wspaniałą historią i położonego tak blisko Częstochowy, patriotyczne wychowanie młodzieży jest ważnym aspektem edukacji młodego pokolenia. Bardzo dziękuję Panu magistrowi Bogdanowi Napierajowi za troskę i zaangażowanie w realizację tak istotnego zadania – wychowania młodzieży w duchu umiłowania i szacunku dla Ojczyzny i jej Bohaterów, którzy walczyli o wolność i suwerenność Polski, często oddając jej to, co najcenniejsze – życie. Zuzannie bardzo gratuluję talentu i dziękuję za piękną postawę, która jest wzorem dla wielu jej koleżanek i kolegów – powiedział wiceminister Szymon Giżyński

Na konkurs przysłano 1620 prac uczniów z całej Polski. Jury doceniło prace, których opis, narracja lub obraz były nienaganne merytorycznie i zgodne z prawdą historyczną. Szczególnie wyróżniono dzieła, w których autorzy starali się przedstawić historię Żołnierzy Wyklętych lub epizodu z tej historii w sposób nieszablonowy, ciekawy i niepowtarzalny. I w taki właśnie sposób swój film przygotowała Zuzanna Kowalczyk. Stworzyła obraz niezwykle wzruszający i poruszający. W produkcji wykorzystała archiwalne materiały IPN oraz zdjęcia z uroczystości, które odbyły się w Krzepicach. Przez jej film przewijają się najwięksi bohaterowie – ci znani jak rotmistrz Witold Pilecki i ci bezimienni, których czcimy w zbiorowych grobach i w przydrożnych kapliczkach. Wykorzystała też fragmenty listów z Katynia, wiersz jak „Oblicze Ojczyzny” Tadeusza Różewicza oraz utwór „Raport z Zaświatów” dedykowany płk. Pileckiemu w 69. rocznicę jego śmierci, które zaprezentowała we własnej aktorskiej interpretacji.

Gratulujemy Zuzannie Kowalczyk i panu Bogdanowi Napierajowi za twórczość na najwyższym poziomie artystycznym i patriotycznym.

UG

 

link do filmu

Raport_z_zaswiatow_ver_7_min.mp4 – Dysk Google

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *