Świadek czasu – życie pamięci


Silnym świadectwem miłości do Ojczyzny, bezinteresowności i heroizmu było Powstanie styczniowe 1863-1864 – najdłuższy zryw niepodległościowy w epoce porozbiorowej. W tym okresie doszło do około 1200 potyczek.

Polem krwawych bitew i miejscem schronienia dla powstańców niejednokrotnie były lasy. Do naszej polskiej historii, w sobotę 27 lipca br. dołączył jeszcze jeden świadek. Na terenie lasów zarządzanych przez Nadleśnictwo Koniecpol odsłonięto obelisk upamiętniający 150-rocznicę bitwy Powstania Styczniowego pod Rudnikami i Zarogiem. Wspólna inicjatywa, Koła Łowieckiego „Jenot” w Częstochowie i Nadleśnictwa Koniecpol, przypomniała o trudzie jak włożyli nasi przodkowie w budowanie niepodległej Polski.
Zgromadzonych powitał i obelisk odsłonił starosta powiatu włoszczowskiego Zbigniew Matyśkiewicz. Pomnik poświęcił ks. Mariusz Kwaśniewski z parafii św. Katarzyny i Jana Ewangelisty w Seceminie. W uroczystości wzięli udział m. in. Jarosław Mikołajczyk – przewodniczący Zarządu Okręgowego PZŁ w Kielcach – Łowczy Okręgowy, Stanisław Twardoch – przedstawiciel Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, Henryk Kasiura – radny powiatu częstochowskiego, Sławomir Krzysztofik – wójt Gminy Secemin, Jan Skrzyniarz – nadleśniczy Nadleśnictwa Koniecpol i jego zastępca – Sławomir Starczewski. Oprawę spotkania zapewnili Łowczy i Prezes Koła Łowieckiego „Jenot”: Miłosz Kościelniak-Marszał i Zbigniew Antczak.
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Rudnikach pokazali jednak, że ślady przeszłości nie są im obojętne i pamięć o powstańcach nie może zostać zaprzepaszczona. Przygotowany przez nich program artystyczny, przeniósł wszystkich zgromadzonych na karty historii zapisane wydarzeniami z 1863 roku.
Wspólne odśpiewanie Hymnu Państwowego zwieńczyło wzniosłe uroczystości.

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *