Akt oskarżenia w sprawie zabójstwa dwóch kobiet w Gruszewni


Prokuratura Okręgowa w Częstochowie skierowała do Sądu Okręgowego w Częstochowie akt oskarżenia przeciwko 43-letniemu Rafałowi O., dotyczący zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem matki i córki, do którego doszło w nocy 7/8 sierpnia 2022 roku w Gruszewni w powiecie kłobuckim.

 Jak informuje Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej, prokurator Tomasz Ozimek, w toku śledztwa ustalono, że 9 sierpnia 2022 roku członkowie rodziny ujawnili zwłoki 70-letniej kobiety i jej 48-letniej córki. Zwłoki zostały ujawnione w domu w miejscowości Gruszewnia, w którym pokrzywdzone wspólnie zamieszkiwały. W trakcie oględzin na ciele kobiet stwierdzono liczne obrażenia m.in. w postaci ran kłutych.

Na podstawie zarządzonych przez prokuratora sekcji zwłok ustalono, że bezpośrednią przyczyną zgonu kobiet były poważne urazy głowy. Ponadto do śmierci pokrzywdzonych przyczyniły się liczne rany kłute, które skutkowały utratą krwi. Z opinii biegłych z zakresu medycyny sądowej wynika także, że zachowanie sprawcy można określić jako tzw. „nadzabijanie” („overkill”). Pojęcie to oznacza zadanie przez zabójcę większej liczby śmiertelnych ciosów i z większą siłą, niż potrzeba do fizycznego uśmiercenia ofiary.

W trakcie dalszego postępowania zabezpieczono zapis monitoringu, z analizy którego wynikało, że w nocy 7/8 sierpnia 2022 roku nieustalone osoby przemieszczały się na rowerze pomiędzy zabudowaniami należącymi do denatek i rodziny O. W związku z tym uzyskano biologiczny materiał porównawczy, który należał do 43-letnego Rafała O. W wyniku przeprowadzonych badań genetycznych stwierdzono, że DNA Rafała O. znajdowało się na szklance, która została zabezpieczona na miejscu zdarzenia.

Ponadto w śledztwie ustalono, że 8 sierpnia 2022 roku Rafał O. wyjechał do Niemiec, gdzie od kilku lat pracował. 29 września 2022 roku Rafał O. powrócił z Niemiec i został zatrzymany pod zarzutem zabójstwa dwóch kobiet w miejscowości Gruszewnia. Przesłuchany przez prokuratora przyznał się do zarzucanych mu zbrodni zabójstwa i złożył wyjaśnienia, w których opisał przebieg zdarzeń w domu pokrzywdzonych. Podczas kolejnych przesłuchań podejrzany nie przyznawał się i odmawiał złożenia wyjaśnień.

– Z zebranego materiału dowodowego wynika, że 7 sierpnia 2022 roku Rafał O. przebywał w domu pokrzywdzonych, gdzie spożywał z nimi alkohol. W pewnym momencie pomiędzy Rafałem O. i 48-letnią kobietą doszło do kłótni, w trakcie której mężczyzna zaatakował pokrzywdzoną, bijąc ją i kopiąc po całym ciele. Następnie Rafał O. pobił także do nieprzytomności 70-letnią matkę kobiety. Potem sprawca opuścił dom ofiar i wrócił tam po upływie kilku godzin. Wtedy zorientował się, że kobiety jeszcze żyją i zadał im liczne ciosy przy użyciu noża. Rafał O. zabrał ze sobą nóż, będący narzędziem zbrodni, i wyrzucił w pobliżu miejsca zdarzenia. Został on ujawniony w miejscu wskazanym przez podejrzanego w trakcie eksperymentu procesowego.  Na wniosek prokuratora wobec Rafała O. Sąd Rejonowy w Częstochowie zastosował tymczasowe aresztowanie. Na podstawie opinii biegłych lekarzy psychiatrów stwierdzono, że w chwili popełnienia zarzucanych mu czynów Rafał O. był poczytalny. Rafał O. jest z zawodu stolarzem meblowym. W przeszłości nie był w karany.  Przestępstwo zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 12 do 15 lat, karą 25 lat pozbawienia wolności albo karą dożywotniego pozbawiania wolności – informuje prokurator Tomasz Ozimek.

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *