Koncerty w Filharmonii Częstochowskiej


Chopin na rocznicę odzyskania niepodległości

Czwartek 9.11.2023, godz. 19.00 Sala kameralna

CZWARTKOWY WIECZÓR Z CHÓREM O mój rozmarynie

 

Wystąpią:

Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum

Janusz Siadlak – dyrygent, prowadzenie

 

Czwartkowy koncert Chóru Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum pod dyrekcją Janusza Siadlaka wypełnią polskie pieśni patriotyczne śpiewane a cappella.

 

Bilety: 48 zł (normalny), 40 zł (ulgowy), 25 zł (UTW) do nabycia w kasie Filharmonii i na stronie www

Piątek 10.11.2023, godz. 19.00 Sala koncertowa

 

BICIE SERCA W RYTM CHOPINA

 

Wystąpią:

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej

Mischa Kozłowski – fortepian

Adam Klocek – dyrygent

 

W programie:

Fryderyk Chopin – I Koncert fortepianowy e-moll op. 11

Fryderyk Chopin – Polonez A-dur op. 40 nr 1

Karol Kurpiński – Polonez „Witaj królu”

Michał Kleofas Ogiński – Polonez „Pożegnanie Ojczyzny”

 

Podczas koncertu wręczenie wyróżnień TYM, CO SŁUŻĄ MIASTU I OJCZYŹNIE

 

Fryderyk Chopin – I Koncert fortepianowy e-moll op. 11

należy do nielicznych dzieł orkiestrowych Chopina, które komponował wyłącznie w okresie młodzieńczym. We wszystkich swoich kompozycjach orkiestrowych Chopin na pierwszy plan wysuwał partię fortepianu. Koncert e-moll powstawał od kwietnia do sierpnia 1830 roku, już po napisaniu koncertu f-moll, jednak wydany został jako pierwszy i ukazał się drukiem w 1833 roku, w Lipsku. Pierwsze wykonanie Koncertu miało miejsce we wrześniu 1830 roku w prywatnym mieszkaniu Chopinów, a oficjalne prawykonanie nastąpiło 11 października tegoż roku w Teatrze Narodowym. Był to pożegnalny koncert artysty, na kilkanaście dni przed opuszczeniem Warszawy na stałe. Koncert e-moll jest utworem dojrzałym, poszczególne jego partie są prowadzone z rozmachem, pewnie i wyraziście. Kompozytor zadedykował swoje dzieło wybitnemu i znanemu w owych czasach kompozytorowi i pianiście – Fryderykowi Kalkbrennerowi.

 

Mischa Kozłowski pianista solista i kameralista, wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz prezes Fundacji „Partnerstwo w Muzyce”. W młodości ukształtowany muzycznie przez Katarzynę Popową-Zydroń, studiował w Warszawie u Piotra Palecznego, Macieja Paderewskiego, Jerzego Marchwińskiego i Katarzyny Jankowskiej–Borzykowskiej oraz w szwajcarskim Bern u Tomasza Herbuta, Patricka Jüdta i Moniki Urbaniak-Lisik. Laureat czołowych nagród konkursów pianistycznych i kameralnych w Polsce, Niemczech, Szwajcarii i na Ukrainie. Koncertował w większości krajów Europy, a także w Izraelu, Tunezji, Japonii i Chinach. Jako solista z orkiestrą zadebiutował w wieku 9 lat. Wystąpił w większości sal filharmonicznych i koncertowych w Polsce, a także m.in. w Filharmonii Moskiewskiej, National Centre for the Perfoming Arts w Pekinie, Rohm Theatre w Kyoto, Flagey w Brukseli, Narodowej Filharmonii Ukrainy w Kijowie, w siedzibie UNESCO w Paryżu, w Konzerthaus „Kultur-Casino”, Zentrum Paul Klee i Yehudi Menuhin Forum w Bernie. Od lat regularnie nagrywa dla polskich i zagranicznych rozgłośni radiowych czy telewizyjnych, a także często bierze udział w projektach łączących muzykę z filmem, teatrem, malarstwem i innymi dziedzinami sztuki. Za swoje osiągnięcia otrzymał wiele nagród i wyróżnień – do najważniejszych należą te przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa, LYRA Stiftung, Rita Zimmermann Musik-Stiftung, Fondazione Pro Libertas et Humanitas Kasimir Bartkowiak, Dongsan Research Foundation, Instytut Adama Mickiewicza oraz Krajowy Fundusz na Rzecz Dzieci w Warszawie.

W programie koncertu również polonezy: Fryderyk Chopin – Polonez A-dur op. 40 nr 1, Karol Kurpiński – Polonez „Witaj królu”, Michał Kleofas Ogiński – Polonez „Pożegnanie Ojczyzny”, które zaprezentuje Orkiestra symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcja Adama Klocka.

 

Bilety: 30 zł do nabycia w kasie Filharmonii oraz na stronie www

Projekt materiałów graficznych: Dariusz Madejski/ Filharmonia Częstochowska

Kasa Filharmonii tel. 795 451 438
Impresariat Filharmonii tel. 34 324 18 54

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *