WYRÓŻNIENIA DLA CZĘSTOCHOWSKIEGO PRZEDSIĘBIORSTWA: Zielona edukacja w Częstochowskich Wodociągach


Prowadzone przez Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego SA w Częstochowie inicjatywy z zakresu edukacji ekologicznej zostały docenione w ogólnopolskim konkursie „Głośna woda”. Redakcja miesięcznika „Wodociągi-Kanalizacja” przyznała Przedsiębiorstwu specjalną statuetkę. Rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce podczas Międzynarodowych Targów Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji Wod-Kan. Częstochowskie Wodociągi w swej działalności edukacyjnej wykazały się największą różnorodnością, pomysłowością i konsekwencją w realizacji działań edukacyjnych.
Edukacja ekologiczna jako ważny element funkcjonowania Przedsiębiorstwa.

Prowadzone przez Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego SA w Częstochowie inicjatywy z zakresu edukacji ekologicznej zostały docenione w ogólnopolskim konkursie „Głośna woda”. Redakcja miesięcznika „Wodociągi-Kanalizacja” przyznała Przedsiębiorstwu specjalną statuetkę. Rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce podczas Międzynarodowych Targów Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji Wod-Kan. Częstochowskie Wodociągi w swej działalności edukacyjnej wykazały się największą różnorodnością, pomysłowością i konsekwencją w realizacji działań edukacyjnych.
Edukacja ekologiczna jako ważny element funkcjonowania Przedsiębiorstwa.
Mottem przewodnim jakim kieruje się Przedsiębiorstwo realizując działalność edukacyjną jest jedna z zasad Europejskiej Karty Wody tj. „Woda jest dziedzictwem wszystkich ludzi i każdy człowiek powinien ją chronić”. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego SA swoją działalność edukacyjną rozpoczęło już przed wielu laty np. umożliwiając studentom czy uczniom technikum odbywanie praktyk. Jednak impulsem do wprowadzenia wielu różnorodnych form edukacji proekologicznej było wdrożenie w 2003 r. systemu zarządzania środowiskowego zgodnego z normą ISO 14001, a szczególnie rejestracja w europejskim systemie ekozarządzania i audytu EMAS w 2008 r. To ten system jest siłą napędową dla prowadzenia otwartego dialogu ze społecznością lokalną i klientami, w tym także edukacji ekologicznej. Pomaga on również systematycznie rozszerzać wachlarz podejmowanych działań. – Organizując nawet niewielkie akcje, zdajemy sobie sprawę z tego, że suma wielu choćby niewielkich efektów przeobrazi się w efekt znaczący. Obecnie wypracowane są przedsięwzięcia – praktycznie dla każdego – od przedszkolaka do seniora – mówi prezes Zarządu Andrzej Babczyński.
Okolicznościami, które pomagają Przedsiębiorstwu zorganizować przedsięwzięcia, jak również aktywnie włączyć się w ich obchody (krajowe czy światowe) są przede wszystkim: Światowy Dzień Wody (22 marca), Światowy Tydzień Wody (przełom sierpnia i września), Światowy Dzień Środowiska (4 czerwca), „Sprzątanie Świata” (wrzesień) i Europejski Dzień bez Samochodu (wrzesień).

Światowy Dzień Wody (ŚDW)
Od wielu lat w ramach obchodów tego Dnia Przedsiębiorstwo organizuje tzw. „Drzwi Otwarte” dla wszystkich zainteresowanych mieszkańców regionu częstochowskiego. – Akcja przeznaczona jest głównie dla dorosłych mieszkańców regionu, ponieważ dzieciom, młodzieży, studentom obiekty nasze udostępniamy w każdym zaproponowanym przez ich opiekunów terminie – podkreśla prezes Babczyński.
Dla dzieci ze szkół podstawowych organizowany jest od siedmiu lat konkurs plastyczny. W każdym roku zaproszenie wysyłane jest do szkół z terenu jednej z dziewięciu gmin na terenie których Przedsiębiorstwo prowadzi gospodarkę wodno-ściekową. Zwycięskie prace plastyczne wydawane są następnie w formie karty pocztowej.
Dla dzieci szkół gimnazjalnych w bieżącym roku, po raz pierwszy, zorganizowano Konkurs wiedzy o wodzie WODA = ŻYCIE. W pierwszym etapie (szkolnym) zainteresowani uczniowie przygotowywali prezentację multimedialną o proklamowanej przez Organizację Narodów Zjednoczonych „Międzynarodowej Dekadzie Woda dla Życia”. Autorzy najlepszych prezentacji w swoich szkołach awansowali do etapu głównego Konkursu, w którym rozwiązywali test wiedzy o wodzie.
Patronat honorowy nad Konkursem przyjęli: Dariusz Krzyżański – Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu, Gabriela Lenartowicz – Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Katowicach, Krzysztof Smela – Prezes Związku Komunalnego Gmin ds. Wodociągów i Kanalizacji, Krzysztof Matyjaszczyk – Prezydent Miasta Częstochowy.
By zachęcić młodzież do uczestnictwa w Konkursie, Przedsiębiorstwo zaplanowało wartościowe nagrody rzeczowe dla laureatów Konkursu oraz ich szkół.

Inne narzędzia pomocne przy realizacji edukacji ekologicznej

Przedsiębiorstwo dla grup szkolnych otwiera swoje drzwi o każdej porze roku. Podczas wizyt w obiektach eksploatowanych przez Przedsiębiorstwo uczniowie zapoznają się z prezentacjami multimedialnymi przygotowanymi przez pracowników Przedsiębiorstwa, fachowców w swoich dziedzinach. Tematy prezentacji są przedstawione także na stronie internetowej Przedsiębiorstwa: http://www.pwik.czest.pl/prelekcje-prezentacje.
Dla Przedsiębiorstwa najważniejszym, a zarazem najtrudniejszym wyzwaniem są odwiedziny najmłodszych gości, starszaków z przedszkola oraz uczniów klas 0 i I do III. – Są najważniejsi, bo od nich zależeć będą losy naszej błękitnej planety, a najtrudniejsi, bo prelegentom trudno czasami przedstawić w dostępny dla maluchów sposób zawiłe procesy uzdatniania wody czy oczyszczania ścieków Z myślą o tych odbiorcach powstał film animowany „Przygody kropelki”, przedstawiający w przystępny i ciekawy sposób technologię uzdatniania wody w ujęciu wody Wierzchowisko – dodaje prezes Andrzej Babczyński.
Ważnym elementem edukacji ekologicznej jest Deklaracja Środowiskowa Przedsiębiorstwa. Dokument jest dostępny także na stronach internetowych Przedsiębiorstwa: http://www.pwik.czest.pl/zintegrowany-system-zarzadzania2. Raz na trzy lata, zawsze gdy publikowane jest nowe wydanie Deklaracji Środowiskowej, jest ona wysyłana do liceów ogólnokształcących w których funkcjonuje tzw. profil przyrodniczy.
Z myślą, głównie o dorosłych mieszkańcach regionu, przygotowywane są ulotki informacyjne o prowadzonej gospodarce wodno ściekowej. Edukacja jest skierowana nie tylko do dzieci, młodzieży czy dorosłych. Dotyczy ona także fachowców w branży. – Raz na dwa lata Przedsiębiorstwo wspólnie z Odziałem Częstochowskim Polskiego Związku Inżynierów i Techników Sanitarnych organizuje Konferencję Hydrogeologiczną. Stanowi ona platformę wymiany doświadczeń pomiędzy naukowcami i praktykami. W bieżącym roku, 29-30 maja, odbyła się po raz dwudziesty, a hasłem przewodnim było „Aktualne zagrożenia komunalnych ujęć wód podziemnych” – dodaje prezes Babczyński.
Edukacja przebiega także poprzez artykuły zamieszczane w prasie lokalnej i branżowej. – Ważną inicjatywą i w dodatku realizowaną przez pracowników Przedsiębiorstwa jest kwartalnik „Źródełko” dostępny na stronie internetowej Przedsiębiorstwa. Staramy się uświadamiać młodym i dorosłym, jak ważna jest dbałość o środowisko naturalne, o zasoby zdrowej, czystej wody, by mogły się nią cieszyć kolejne pokolenia. Serdecznie zapraszamy do odwiedzania naszej strony www.pwik.czest.pl i uczestnictwa w „zielonych” inicjatywach – mówi rzecznik prasowy Karolina Kowalska.
R

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *