MIESZKAŃCY WOJ. ŚLĄSKIEGO Z WIZYTĄ U EUROPOSEŁ WIŚNIEWSKIEJ W BRUKSELI


Młodzież z województwa śląskiego, laureaci olimpiad i konkursów wraz z nauczycielami, a także soliści oraz przedstawiciele jurajskich zespołów folklorystycznych gościli w dniach 3-7 września w Parlamencie Europejskim w Brukseli na zaproszenie Europoseł Jadwigi Wiśniewskiej. Był to już jedenasty z kolei wyjazd studyjny i drugi w tym roku. Dotychczas stolicę Belgii odwiedziło blisko 700 osób.

 

Punktem kulminacyjnym kilkudniowej wizyty było spotkanie w Parlamencie Europejskim z Europoseł Jadwigą Wiśniewską i rozmowa na temat aktywności podejmowanych przez Panią Europoseł na forum parlamentarnych komisji w kwestii unijnej polityki klimatycznej, praw kobiet, równouprawnienia i dobrostanu zwierząt.

Z wielką radością goszczę w Brukseli mieszkańców województwa śląskiego, którzy na moje zaproszenie odwiedzają stolicę Belgii i mają okazję poznać, jak od kuchni wygląda funkcjonowanie Parlamentu Europejskiego oraz praca europosła. Spotkania z młodzieżą, laureatami organizowanych przeze mnie konkursów „Prawda i kłamstwo o Katyniu” i „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie”, z ich nauczycielami, ale także z przedstawicielami zespołów ludowych pielęgnujących polskie dziedzictwo kulturalne, są zawsze pełne wzruszeń. Jestem przekonana, że wyjazd studyjny jest nie tylko interesującym doświadczeniem, ale przede wszystkim symboliczną formą wyrażenia wdzięczności za codzienną aktywność – mówiła Europoseł Jadwiga Wiśniewska.

Wśród uczestników wyjazdu znaleźli się laureaci organizowanych przez Panią Europoseł Wojewódzkich Konkursów „Prawda i kłamstwo o Katyniu” oraz „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie”, a także nauczyciele, opiekunowie zwycięskich prac. Brukselę odwiedzili również laureaci olimpiad i konkursów, nad którymi Pani Europoseł sprawowała honorowy patronat oraz przedstawiciele Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu, która w tym roku obchodziła Jubileusz 75-lecia działalności.

Nie mogło zabraknąć też osób, które na co dzień troszczą się o pielęgnowanie dziedzictwa kulturowego i jurajskich tradycji. Toteż W wyjeździe studyjnym wzięli udział również lokalni artyści, zwycięzcy Jurajskiego Festiwalu Kultury Ludowej „Gościniec Jurajski” – soliści i członkowie Kapeli „Sami Swoi”, Zespołu Kalinianki, Zespołu Śpiewaczego i Kapeli „Jura” oraz Zespołu Koziegłowy.

Podczas wyjazdu uczestnicy zobaczyli najważniejsze miejsca i zabytki Brukseli, takie jak historyczne centrum Grand Place wraz z najbardziej rozpoznawalną belgijską fontanną – Manneken Pis i monumentalnym gotyckim ratuszemwzgórze Mon des Arts, skąd roztacza się piękna panorama miasta, Atomium, parlament belgijski, a także Pałac Królewski.

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *