„Gliwicka tragedia”

Raków Częstochowa przegrał we wtorek, 27 lutego br. na wyjeździe z gliwickim Piastem, 0:3 w spotkaniu 1/4 Finału Fortuna Piłkarskiego Pucharu Polski. Taki wynik oznacza, że drużyna, która wystąpiła w trzech z rzędu Finałach tych rozgrywek, pożegnała się z rywalizacją w Piłkarskim Pucharze Polski już na etapie ćwierćfinału! Gole dla gospodarzy w tym spotkaniu zdobywali: Tomáš Huk (25’), Jakub Czerwiński (49’) a wynik meczu ustalił w 68. minucie wychowanek Club Atlético de Madrid, Jorge Félix Muñoz García.

Tego nikt się nie spodziewał, że częstochowianie już na etapie ćwierćfinału pożegnają się z rozgrywkami o Fortuna Piłkarski Puchar Polski, gdzie przez te rozgrywki wiedzie najkrótsza droga, aby występować w przyszłym sezonie w Europejskich Pucharach.

Od samego początku spotkania – mecz nie układał się po myśli podopiecznych Dawida Szwargi. Gospodarze pierwszego gola zdobyli już w 25. minucie kiedy to kapitan gospodarzy, Jakub Czerwiński głową zgrał piłkę do Tomáša Huka. Słowacki defensor Piasta uderzył celnie głową przy biernej postawie bloku defensywnego Rakowa.

W 39. minucie meczu ten sam zawodnik mógł podwyższyć prowadzenie, jednak Jego bardzo kąśliwe uderzenie wybronił Vladan Kovačević. Piłka po tej interwencji jeszcze przetoczyła się pod brzuchem bramkarza Rakowa i zmierzającą do bramki piłkę z linii bramkowej wybił Strátos Svárnas. Pierwsza część spotkania zakończyła się jedno bramkowym, zasłużonym prowadzeniem podopiecznych Aleksandara Vukovicia.

W drugiej odsłonie obraz gry nie wiele się zmienił. Olbrzymią przewagę na boisku posiadali gliwiczanie co udokumentowali zdobyciem drugiego gola w 49. minucie, kiedy to w potwornym zamieszaniu w polu karnym piłkę do bramki Rakowa skierował kapitan byłych, jednokrotnych Mistrzów Polski, Jakub Czerwiński.

W 68.minucie gospodarze zdobyli trzeciego gola, kiedy to piłkę „czubkiem” buta do Jorge Félixa Muñoza Garcíi odegrał Fran Tudor a Hiszpan z najbliższej odległości skierował  piłkę do bramki Rakowa.

Do samego końca spotkania na boisku już nic się nie zmieniło, ani obraz gry ani też wynik i tym samym Raków Częstochowa przegrał na wyjeździe z Piastem Gliwice, 0:3 w spotkaniu 1/4 Finału Fortuna Piłkarskiego Pucharu Polski. Częstochowianie tym samym już na etapie ćwierćfinału zakończyli swoją przygodę w tych rozgrywkach i 2.maja br. nie wystąpią w Finale na PGE Stadionie Narodowym.

W zespole gospodarzy całe spotkanie na ławce rezerwowych spędził były zawodnik Rakowa Częstochowa, Miłosz Szczepański natomiast drugi z byłych graczy „Czerwono – niebieskich”, Fabian Piasecki znalazł się poza kadrą meczową na to spotkanie z powodów zapisów kontraktowych między oboma klubami.

Teraz przed drużyną częstochowskiego Rakowa walka już tylko w rozgrywkach PKO Bank Polski Ekstraklasy. Już w najbliższą niedzielę, 3.marca br. częstochowianie w arcyważnym spotkaniu zmierzą się przed własną publicznością z Lechem Poznań. Początek meczu o godzinie 17:30. Spotkanie „na żywo” pokażą dwie stacje telewizyjne: ogólnodostępna stacja TVP Sport  (tutaj początek przedmeczowego studia od godziny 16:25) oraz Canal + Premium (w tej stacji „wstęp do meczu” zaplanowano na godzinę 17:00).

Zespół  pod wodzą Mariusza Rumaka z dorobkiem 40. punktów plasuje się w tabeli na trzeciej lokacie. Częstochowianie z 36 „oczkami” są na szóstej pozycji.

27.02.2024, g.17:30: Gliwice (Stadion Miejski):

GKS Piast Gliwice – RKS Raków Częstochowa 3:0, (1:0),

1:0: Huk 25’

2:0: J.Czerwiński 49’

3:0: Jorge Félix Muñoz García 68’

Sędziował: Tomasz Kwiatkowski (Warszawa). Żółte kartki: Tomasiewicz 47’ (faul), Kostadinov 83’ (faul) – Zwoliński 45’ (faul), Cebula 86’ (faul). Widzów: 3864.

GKS Piast Gliwice: 26. František Plach – 77.Arkadiusz Pyrka, 2.Ariel Mosór, 4.Jakub Czerwiński (kpt), 5. Tomáš Huk (46’ 14. Jakub Holúbek), 44. Serhij Wiktorowycz Krykun (75’ 96. Tihomir Kostadinov), 20.Grzegorz Tomasiewicz, 16.Patryk Dziczek (90+3’ 22.Tomasz Mokwa), 6.Michał Chrapek, 19. Michael Ameyaw, 10.Kamil Wilczek (67’ 7. Jorge Félix Muñoz García).

Rezerwowi: 33.Karol Szymański – 24. Thomas Nathan Hateley, 25.Piotr Liszewski.

Trener: Aleksandar Vuković.

RKS Raków Częstochowa: 1. Vladan Kovačević – 25.Bogdan Racovitan, 24.Zoran Arsenić (kpt), 4. Strátos Svárnas, 7.Fran Tudor, 5. Karl Gustav Vilhelm Berggren, 30.Władysław Koczerchin (72’ 23. Péter Baráth), 11.John Yeboah Zamora (46’ 19.Ante Crnac), 27.Bartosz Nowak (73’ 26. Erick Ouma Otieno), 21.Dawid Drachal (83’ 17.Jakub Myszor), 9.Łukasz Zwoliński (83’ 77.Marcin Cebula).

Rezerwowi: 89.Kacper Bieszczad – 22.Kacper Masiak, 33.Kamil Pestka, 88.Matej Rodin.

Trener: Dawid Szwarga.