Stary-nowy obiekt muzealny


DLA KOPALNICTWA I SZTUKI LUDOWEJ

19. października Muzeum Częstochowskie oficjalnie przejęło nowo wyremontowany pawilon w podjasnogórskim parku. Niedługo zacznie tam działać muzeum kopalnictwa i sztuki ludowej

Wybudowany w 1908 roku obiekt (zachodnia części Parku Staszica, pomiędzy Pasażem biskupa Baryły, a ul. 7 Kamienic), od początku swego istnienia służył sztuce ludowej, goszcząc wystawy z całej Polski. Później zamieniono go na Szkołę Przemysłu Ludowego (do dziś przy wejściu do budynku widnieje ślad dawnego jej napisu) oraz na Muzeum Kopalnictwa Rud. Po jakimś czasie, wskutek braku funduszy, pawilon zamknięto i pozostawiono samemu sobie.
Remont budynku trwał od lipca 2005 roku, teraz będzie pełnił swą pierwotną funkcję. – Planujemy tu wystawy z dziedziny sztuki regionalnej, zarówno z Polski, jak i całego świata, strych zagospodarujemy na dział etnografii – informuje dyrektor Muzeum Częstochowskiego, Janusz Jadczyk.
W podziemiach budynku, być może już od stycznia przyszłego roku, ponownie otworzy się dla zwiedzających Muzeum Kopalnictwa, wyposażone w takie eksponaty, jak lokomotywa elektryczna, wagoniki do przewozu rudy czy koparko-wgłębiarka.
Realizacją remontu zajęła się Budowlano-Wytwórcza Spółdzielnia Pracy Zakład Budownictwa z Kłobucka, wspierana przez spółki Inwestsat i Archilex. Kosztującą ponad 3,1 mln zł. inwestycję, realizowano pod tym kątem, by nie ująć nic z pierwotnego uroku budynku. – Postaraliśmy się, by odkryć kamienną elewację, do tej pory zakrytą przez beton. Wydaje mi się, że wreszcie powrócił dawny charakter tego miejsca – podkreśla naczelnik Wydziału Zamówień Publicznych UM Jolanta Zaborowska. Następny pomysł na urozmaicenie atrakcyjności Parku Staszica to, planowany na koniec tego roku, przetarg na modernizację obserwatorium astronomicznego. Prawie 2 mln zł. na tę inwestycję ma dać Unia Europejska.

ŁUKASZ STACHERCZAK

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *