Z wielkiej pamięci rodzą się chęci


Od 15. listopada jedna z sal Instytutu Filologii Polskiej AJD ma nowego patrona. Jest nim wieloletni dyrektor placówki, prof. Edward Polanowski.

Sala nr 402 jest pierwszym pomieszczeniem IFP, któremu władze uczelni nadały imię. Gest ten to wynik ogromnej wdzięczności i szacunku, jakim byli studenci i współpracownicy darzyli prof. Polanowskiego. – Jest to sala reprezentacyjna. Tutaj będą odbywać się najważniejsze spotkania i konferencje, choć nie tylko. Będzie także pełnić funkcje dydaktyczne – poinformowała „GCz” dyrektor IFP ds. naukowych Anna Wypych-Gawrońska.
Czwartkowa uroczystość skupiła w murach uczelni przy ulicy AK pracowników AJD, byłych i obecnych studentów oraz znajomych i przyjaciół prof. Polanowskiego. Po wysłuchaniu wykładu na temat twórczości i działalności nowego patrona, zebrani wzięli udział w odsłonięciu tablicy upamiętniającej jego osobę. – Był wspaniałym, zacnym człowiekiem, bardzo szanowanym przez pracowników. Był bardzo rzetelny i traktował swoją pracę, jako służbę. To pozytywista z krwi i kości – powiedziała nam magistrantka i doktoranta profesora Polanowskiego Kazimiera Szymańska.
Edward Polanowski (1936-1992) to wieloletni rektor Wyższej Szkoły Pedagogicznej, określany mianem założyciela częstochowskiej polonistyki. Zasłużony dla powstania i rozwoju Instytutu Filologii Polskiej oraz innych jednostek uczelni, był także krytykiem literacki i teatralnym, badaczem związków pisarstwa Henryka Sienkiewicza z Częstochową oraz działaczem społecznym. W uczelni częstochowskiej pełnił m.in. funkcje: prodziekana Wydziału Pedagogicznego, dziekana Wydziału Humanistyczno-Pedagogicznego, a w latach 1984-1990 był rektorem WSP. Opublikował ponad 100 prac naukowych. Swoje artykuły zamieszczał w periodykach regionalnych i ogólnopolskich.

ŁUKASZ STACHERCZAK

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *