UNIWERSYTET JESZCZE SILNIEJSZY – MINISTERSTWO PODWYŻSZA KATEGORIE NAUKOWE


Ministerstwo Edukacji i Nauki przesłało informację dotyczącą rozpatrzenia odwołań złożonych przez Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie w sprawie kategoryzacji dyscyplin naukowych (4 lutego 2023 roku). W wyniku analizy przeprowadzonej przez pracowników resortu dwie dyscypliny, które dotychczas (na mocy decyzji z lata 2022 roku) legitymowały się kategorią naukową B+, otrzymały kategorię A! Mowa o dyscyplinach: sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki oraz sztukach muzycznych.


 

Powodzeniem zakończyły się również odwołania złożone przez Uczelnię w dwóch innych dyscyplinach: naukach o bezpieczeństwie i filozofii. Przypomnijmy, że dotychczas legitymowały się one kategorią B. W wyniku odwołania resort przyznał im kategorię B+!
Ponadto Ministerstwo zdecydowało o utrzymaniu w mocy wydanych w ubiegłym roku decyzji dotyczących dyscyplin: kategorii B+ dla nauk fizycznych i kategorii A dla nauk chemicznych.

Oto jak prezentują się teraz wyniki Uniwersytetu uzyskane w procesie ewaluacji (po uwzględnieniu odwołań):

– historia – kategoria A
– literaturoznawstwo – kategoria A
– nauki chemiczne – kategoria A
– nauki prawne – kategoria A
– sztuki muzyczne – kategoria A
– sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki – kategoria A
– filozofia – kategoria B+
– językoznawstwo – kategoria B+
– nauki fizyczne – kategoria B+
– nauki o kulturze fizycznej – kategoria B+
– nauki o zdrowiu – kategoria B+
– nauki o bezpieczeństwie – kategoria B+
– pedagogika – kategoria B+

Podsumowując, na 13 ewaluowanych dyscyplin, aż 6 uzyskało kategorię A, 7 – kategorię B+.

Osiągnięty wynik oznacza ogromny sukces całego środowiska akademickiego, w tym szczególnie osób, które miały wypływ na wypracowanie dorobku, który znalazł uznanie wśród ekspertów przyznających kategorie naukowe! Oprócz prestiżu, oceny umożliwiają zmianę nazwy Uczelni: z uniwersytetu tzw. “przymiotnikowego” na klasyczny o nazwie “Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie”.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *