Pride of Poland 2020/ 51. aukcja w Janowie Podlaskim zakończona wspaniałym sukcesem


Wynikiem prawie 1,6 mln euro zakończyła się niedzielna aukcja w Janowie Podlaskim Pride of Poland. Rekordowo wysoką kwotę – 1 milion 250 tysięcy euro – nabywcy z Arabii Saudyjskiej zapłacili za siwą, 9-letnią klacz Perfinkę. Aukcję obserwowali minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski i wiceminister Szymon Giżyński. – Ten niebywały sukces cieszy nas, bo pokazaliśmy, że nasze konie są najwyższej klasy. Rekordowa kwota za klacz Perfinkę jest wynikiem najlepszym od wielu lat – skomentował aukcję minister Jan Krzysztof Ardanowski.

 

 

 

Aukcja koni arabskich Pride of Poland co roku budzi duże zainteresowanie nie tylko miłośników koni. Do niedzielnej licytacji wystawiono 22 araby ze stadnin w: Janowie Podlaskim, Michałowie i Białce oraz z hodowli prywatnej. Jedno zwierzę, z powodu niepotwierdzonego zaźrebienia zostało wycofane. Sprzedano 10 koni na kwotę 1 milion 587 tysięcy euro. Najwyższą cenę – 1 milion 250 tysięcy euro – uzyskano za klacz Perfinkę, wyhodowaną w stadninie koni w Białce. Zaprezentowano ją jedynie na filmie video, bowiem 31 sierpnia 2020 roku przebywać będzie u dzierżawcy w USA. Mimo to jej licytacja wzbudziła wyjątkowe emocje i zakończyła się wynikiem drugim w historii stadniny. Warto dodać, że Perfinka w ubiegłym roku wygrała w swojej klasie wszystkie czempionaty w USA. Dobre ceny uzyskano także za inne klacze. Za 95 tys. euro sprzedano klacz Ewodia. 70 tys. euro zapłacono za jeszcze nienarodzone źrebię, pochodzące od klaczy Emandoria, a za 55 tys. euro – za zarodek od klaczy Enezja.

– Aukcja zakończyła się sukcesem, przede wszystkim organizacyjnym, że to wszystko udało się przeprowadzić, co w czasach pandemii nie jest takie oczywiste. Uzyskaliśmy wynik bardzo satysfakcjonujący, lepszy niż w zeszłym roku. Wyniki aukcji potwierdzają, że okres bardzo negatywnego krytycznego oceniania polskiej hodowli koni szczęśliwie mamy za sobą. Sukces klaczy Pefrinki na aukcji pokazuje, że nasze konie są najwyższej klasy i zyskują uznanie u znawców. Dzisiaj, co trzeba podkreślić, stadniny, aby partycypować w globalnym handlu końmi arabskimi, muszą współpracować z hodowcami w innych krajach i odważniej wydzierżawiać konie.  Musimy zatem o wiele bardziej otworzyć się na dzierżawy koni, bo ta klacz, która uzyskała najwyższą cenę, jeszcze dwa lata temu była wyceniania bardzo nisko, a przecież nic się nie zmieniło w jej pokroju, zachowaniu, ruchach. To wydzierżawienie do ważnego hodowcy w USA, wygrywane czempionaty za oceanem i promocja tego konia sprawiły, że uzyskała rewelacyjną wysokość 1 mln 250 tys. euro. To już są rekordy, jakie były kilka lat temu, a w obecnym czasie nawet większe – mówił minister Jan Krzysztof Ardanowski.

W poniedziałek w Janowie Podlaskim odbyła się jeszcze Letnia Aukcja Koni Arabskich Summer Sale, na którą wystawiono 23 konie – 19 klaczy i cztery ogiery. Do licytacji dołączono dodatkowo klacz, która nie została sprzedana podczas niedzielnej aukcji Pride of Poland, a która wzbudziła zainteresowanie potencjalnych nabywców.

W ubiegłym roku na aukcji Pride of Poland wylicytowano 14 koni za łączną kwotę 1 mln 396 tys. euro. Najwyższą cenę – 400 tys. euro – osiągnęła pięcioletnia, siwa klacz Galerida wyhodowana w Michałowie. Sześć koni nie osiągnęło wtedy na licytacji zakładanej przez właścicieli ceny minimalnej i nie zostało sprzedanych. W 2015 r. za 1,4 mln euro została sprzedana 10-letnia siwa klacz Pepita, wyhodowana w stadninie w Janowie.

 

 

 

 

Na zdjęciu: minister Jan Krzysztof Ardanowski, dyr. KURS Magdalena Wachnicka-Witzke, wiceminister Szymon Giżyński, prezes KRUS  Aleksandra Hadzik

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *