84. rocznica Zbrodni Katyńskiej


Główna uroczystość związana z 84. rocznicą Zbrodni Katyńskiej odbyła się dzisiaj na placu Katyńskim z udziałem m.in. przedstawicieli władz samorządowych, służb państwowych, organizacji pozarządowych oraz szkół.

 

Przy katyńskich ,,Dębach Pamięci” zapłonęły znicze. Kwiaty złożyły także delegacje władz miasta, na czele z prezydentem Krzysztofem Matyjaszczykiem, służb mundurowych, stowarzyszeń, organizacji kombatanckich, instytucji miejskich oraz częstochowskich szkół.

Pamięć ofiar Katynia uczczono minutą ciszy, odbyła się też ekumeniczna modlitwa. Apel pamięci odczytał ppłk. Cezary Kubiak.

Część artystyczną przygotowały – Szkoła Podstawowa nr 31 im. Orła Białego i Zespół Szkół Technicznych.

Na koniec uroczystości przedstawiciele Fundacji Latarnia rozdawali zebranym „Guziki Katyńskie”. Replika guzika z polskiego munduru oficerskiego, odnalezionego w lesie katyńskim to znak wspólnej pamięci o tych, którzy zginęli. Ambasadorzy kampanii przypominają w ten sposób, że ten materialny dowód ofiary, będący „relikwią” odnalezioną w „dole śmierci”, stał się niemym świadkiem zbrodni, ale też symbolem pamięci o bohaterach z Katynia.

fot. UMCz

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *