EKOWIZJER / DZIEŃ GAPIENIA SIĘ W NIEBO


 

Miłośnicy przyrody niemal codziennie mają okazję poświętować, z racji światowych czy krajowych dni podnoszących aktualne tematy związanie z ekologią. Tylko w kwietniu takich specjalnych dni jest kilkanaście. I tak: 5 kwietnia obchodzimy Dzień Leśnika i Drzewiarza, 7 kwietnia – Dzień Zdrowia i Dzień Bobrów, 12 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Dzieci Ulicy, 16 – Dzień Słoni, 22 kwietnia – Dzień Ziemi…

Nas zachwycił Dzień Gapienia się Niebo, który przypada 14 kwietnia. W dobie Internetu, telefonii komórkowej, tej nieustającej gonitwy, zastawiamy się czy raz na jakiś czas, jak Dyzio Marzyciel z wiersza Juliana Tuwima, choć na chwilę beztrosko zatrzymujemy się, aby pogapić się na błękit nieba, puszyste chmurki, tęczę po deszczu…? Czy mamy czas dostrzec to, co piękne wokół nas, czy potrafimy cieszyć się przyrodą, słońcem, księżycem, szybującymi po niebie ptakami?

Dzień Gapienia się w Niebo jest doskonałą okazją, by oderwać się od komputera, telewizora i wyjść na spacer do parku czy lasu i pobyć na łonie natury, odetchnąć i cieszyć oko buchającą życiem wiosną. I zachęcamy, aby jak Dyzio Marzyciel – tak dla psychicznego zdrowia – położyć się na łące, poprzyglądać się niebu błękitnemu i pomarzyć o obłoczkach z waniliowego kremu… I nie tylko w Dzień Gapienia się w Niebo, ale zdecydowanie częściej.

URSZULA GIŻYŃSKA

Czy wiesz… dlaczego niebo jest niebieskie?

Białe światło słoneczne, aby dotrzeć do Ziemi, musi przedrzeć się przez atmosferę ziemską składającą się z gazów, pyłów, cząsteczek wody. Cząsteczki te powodują rozszczepienie światła na wszystkie kolory tęczy. Jednak to promienie niebieskie ulegają największemu rozproszeniu i są bardzo dobrze widoczne dla ludzkiego oka i dlatego też niebo wydaje nam się niebieskie.

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *