Praktyki zawodowe w COŚ


Rozmawiamy z Edwardem Sokołowskim, prezesem Oczyszczalni Ścieków “WARTA” S.A. w Częstochowie

Oczyszczalnia Ścieków “WARTA” S.A. w Częstochowie gości u siebie na praktykach zawodowych uczniów szkół średnich oraz studentów. Od kiedy ta forma jest przez Pana zakład realizowana i czemu ma służyć?
– Ten model pozyskiwania nowych pracowników prowadzimy od kilku lat. Daje on naszym praktykantom ogólny ogląd w funkcjonowaniu oczyszczalni ścieków oraz praktyczne doświadczenie zawodowe na stanowiskach pomocniczych w Oczyszczalni. Dla studentów został opracowany autorski program praktyki, mający w szerokim zakresie przedstawić funkcjonowanie skomplikowanego technologicznie obiektu inżynieryjnego, jakim jest oczyszczalnia ścieków oraz zaprezentować wymiar organizacyjny, prawny funkcjonowania spółki prawa handlowego.

A czy dla uczniów szkół średnich jest stworzony specjalny program? Czego oni uczą się konkretnie?
– Program praktyk w tym zakresie został opracowany przez szkoły średnie i był z nami konsultowany. Cel dla uczniów szkół średnich został jasno wytyczony w programach i został określony jako praktyczne przygotowanie do zawodu przez pracę w warunkach produkcyjnych. Przychodzący do nas na praktyki uczniowie przygotowują się do wykonywania różnych zawodów, przeważają ci, którzy uczą się do wykonywania zawodu technika ochrony środowiska ze wskazaniem specjalności uzdatnianie wody i oczyszczanie ścieków. W ramach programu praktyk uczniowie zaznajamiają się z pracą w laboratorium oczyszczalni (wykonują różne analizy, zaznajamiają się ze sposobami dokumentacji badań) oraz na wybranych stanowiskach w zakresie odczytywania i analizy wskazań aparatury pomiarowej. Oczywiście zapoznają się także z zagadnieniami BHP na oczyszczalni, strukturą organizacyjną spółki, zakresem zadań poszczególnych służb.

Ile osób w uczestniczy w zajęciach?
– Z roku na rok z praktyk w naszej Oczyszczalni korzysta coraz więcej osób. Dla przykładu podam, że w 2004 roku gościliśmy 9. studentów i 34. uczniów szkół średnich, w rok później 17. studentów i 42 uczniów, a w 2006 – 8. studentów i 48 uczniów. Ten rok jeszcze trwa, na dzisiaj specjalizuje się u nas 9. studentów, a praktyki zawodowe odbyło już kilkunastu uczniów ze szkół średnich, a w nowym roku szkolnym na jesieni ma przybyć jeszcze kilku.

Z podanych przez Pana liczb wynika, że praktykami szczególnie są zainteresowani uczniowie szkół średnich. Z jakiego rodzaju szkół ich przyjmujecie?
– Jeśli chodzi o uczniów szkół średnich, to tylko częstochowskich, na przykład z Zespołu Szkół Technicznych oraz ogólnokształcących – LO im. St. Żeromskiego, Zespołu Szkół im. Gen. Andersa, Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. K. Pułaskiego.
Preferujemy jednak uczestników z uczelni częstochowskich (Politechnika Częstochowska, Akademia im. Jana Długosza). Oczywiście pojawiają się studenci spoza Częstochowy. Mieliśmy na praktykach studentów z Politechniki Śląskiej, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu im. Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie i Uniwersytetu Łódzkiego.

Jak długo trwają praktyki?
– Od dwóch tygodni do 5 tygodni, wszystko zależy od programu i wymagań szkoły lub uczelni kierującej na praktyki.

Z jakich środków są one realizowane?
– Przy oferowaniu praktyk zawodowych firma korzysta z własnych środków; studenci uczestniczą w nich nie odpłatnie.

Ile pieniędzy przeznaczacie Państwo na ten cel?
– Nie mamy wyszczególnionej osobnej pozycji w tym zakresie. Koszt organizacji praktyki dla jednej osoby jest bardzo różny zależy od tego w jakim zakresie uczestniczy w funkcjonowaniu oczyszczalni. Koszty organizacyjne są stałe, dochodzą jeszcze środki na funkcjonowanie sprzętu, próbki itp.

Czy współpraca z uczelniami układa się dobrze? Czego Państwo oczekujecie od
– Różnorodnie. Z trzema uczelniami mamy zawarte porozumienie o współpracy, w tym w zakresie praktyk zawodowych. Dobrze współpracuje się z częścią uczelni częstochowskich.
Uczelnie bardzo różnie podchodzą do tematu praktyk studentów. Niektóre całkowicie sprawę zdają na barki studentów, którzy muszą sobie zorganizować praktykę. Niektóre nie są elastyczne w zakresie zawieranych umów cywilnoprawnych o praktyki.

A praktykanci, czy jesteście Państwo zadowoleni z ich umiejętności?
– Tak, spora grupa jest dobrze przygotowana do praktyk. Dużo zależy od uczelni, szkoły, z której przychodzą na praktyki.

Jakie formalności należy wypełnić i jakie wymogi spełnić by dostać się na praktykę do Oczyszczalni. Czy trzeba posiadać specjalne uprawnienia czy predyspozycje?
– Jeżeli chodzi o studentów, to powinni zgłosić do nas chęć uczestniczenia w praktykach na piśmie. Kontaktujemy się z takimi osobami i uczestniczymy w załatwianiu formalności na uczelni (podpisanie umowy). Chętnie przyjmiemy na praktyki osoby z różnych kierunków, nie tylko tych związanych z ochroną środowiska. Studenci kierunków związanych z chemią, studiujący kierunki inżynierskie (Mechanika, Elektryka, Elektronika) są również przez nas przyjmowani. Nie ma również przeszkód aby przyjąć studentów kierunków ekonomicznych , zarządzania czy po prawie.
Dziękuję za rozmowę

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *