Zła passa wciąż nie przerwana

Od 12 listopada częstochowskiemu AZS-owi nie udaje się urwać choćby seta w meczach siatkarskiej PlusLigi. Tym razem dwukrotnie zostali pokonani 0:3 przez ekipy ZAKSĘ Kędzierzyn-Ko?le i Jastrzębskiego Węgla.

W pojedynku na Opolszczy?nie (6 grudnia), częstochowianie nie dawali łatwo za wygran?. W inauguracyjnej odsłonie, przed drug? przerw? techniczn?, doprowadzili do stanu 15:15. Jednak kędzierzynianie zdołali wywalczyć sobie kilkupunktow? przewagę, której już nie utracili.
Drugi set zacz?ł się układać po my?li przyjezdnych. Już na pocz?tku prowadzili 7:5. Potem jednak kędzierzynianie zdobyli trzy punkty z rzędu. Po pierwszym regulaminowym czasie gry gospodarze powiększyli swoj? przewagę do trzech ?oczek? (10:7). Mimo to go?cie potrafili jeszcze zniwelować przewagę gospodarzy, a następnie wyj?ć na prowadzenie (17:15). Dzięki dobrej dyspozycji Artura Udrysa i Patryka Napiórkowskiego niemalże cały czas wynik oscylował w okolicach remisu. Jednak w końcówce, przy stanie 23:22 dla AZS-u, w zwi?zku ze skutecznymi atakami Dicka Kooya i Jurija Gladyra, a także błędem Bartosza Janeczka, ze zwycięstwa w tej fazie potyczki cieszyli się miejscowi.
W trzeciej partii widać było wyra?n? dominację siatkarzy ZAKSY. Na pierwszy i drugi regulaminowy czas gry schodzili prowadz?c odpowiednio 8:4 i 16:11. Częstochowianie momentami jednak nadrabiali czę?ć strat, jednak nie na tyle, by doprowadzić choćby do remisu. Ostatecznie do?wiadczony zespół z Kędzierzyna-Ko?la nie dał sobie odebrać zwycięstwa w tym secie, jak i całym spotkaniu.
ZAKSA Kędzierzyn-Ko?le ? AZS Częstochowa 3:0 (25:21, 25:23, 25:16)
ZAKSA: Zagumny, Ruciak, Gladyr, van Dijk, Kooy, Wi?niewski, Zatorski (libero) oraz Rejno, Ka?mierczak, Witczak i Loh
AZS: de Amo, Janeczek, Przybyła, Kaczyński, Szymura, Udrys, Stańczak (libero) oraz Napiórkowski, Buczek i Khilko
MVP: Paweł Zagumny
Szansy na kolejne punkty w najwyższej klasie rozgrywkowej zawodnicy AZS-u Częstochowa musieli szukać w starciu z Jastrzębskim Węglem pod Jasn? Gór? (12 grudnia). Na kilka dni przed t? potyczk? ?biało-zieloni? pozyskali nowego przyjmuj?cego, Pawła Pietkiewicza, z drugoligowego AZS UWM Olsztyn. 28-letni zawodnik już w pi?tkowym pojedynku mógł zaprezentować się przed własn? publiczno?ci?. W składzie ?Akademików? zabrakło natomiast Michała Kaczyńskiego.
Od mocnego uderzenia rozpoczęli zawodnicy z Jastrzębia Zdrój. W obronie brylował Damian Wojtaszek, za? w kontrze ? Michał Łasko oraz Zbigniew Bartman. Gospodarze zdołali jednak podnie?ć się z kolan. Dzięki skuteczno?ci Bartosza Janeczka, libero Adriana Stańczaka, a także dwóm punktom z zagrywki Miguela de Amo na tablicy wyników widniał remis 9:9. Przez pewien czas przebieg wydarzeń na parkiecie kontrolowali miejscowi. ?wiadczy o tym fakt, że na drug? przerwę techniczn? obie ekipy schodziły przy prowadzeniu AZS-u 16:14. Niestety następnie w wyniku błędów Janeczka i Mariusza Marcyniaka na prowadzenie znowu wyszli jastrzębianie, którzy nie zmarnowali okazji i wygrali pierwszego seta 25:21.
O drugiej odsłonie ?Akademicy? musieli zapomnieć jak najprędzej. Choć do pierwszego regulaminowego czasu gry toczyła się zacięta walka, to potem miejscowi całkowicie nie mogli się odnale?ć na boisku. Stało się tak przede wszystkim za spraw? Michała Łasko. Z odbiorem jego zagrywek kompletne kłopoty mieli Rafał Szymura, Bartosz Janeczek i Paweł Pietkiewicz. Z każd? akcj? przewaga Jastrzębskiego Węgla znacznie rosła, co w efekcie dało im wygran? aż 25:11.
Trzecia partia, tak jak poprzednia, zaczęła się od zażartego boju. Pó?niej jednak znów o sobie dała znać zagrywka Jastrzębia. Nasi siatkarze z kolei mieli problemy z przeprowadzeniem kończ?cych ataków. W tej czę?ci potyczki przyjezdnych do zwycięstwa poprowadzili nieomylni Michał Łasko, Grzegorz Kosok, a także Alen Pajenk.
AZS Częstochowa ? Jastrzębski Węgiel 0:3 (21:25, 11:25, 20:25)
AZS: Udrys, Marcyniak, de Amo, Napiórkowski, Szymura, Janeczek, Stańczak (libero) oraz Khilko, Buczek, Pietkiewicz i Przybyła
Jastrzębski Węgiel: Łasko, Gierczyński, Pajenk, Masny, Czarnowski, Bartman, Wojtaszek (libero) oraz Filippov, Malinowski i Kosok
MVP: Michał Łasko
17 grudnia zawodnicy AZS-u Częstochowa rozpoczęli swoj? przygodę z Pucharem Polski. W 1/8 tych rozgrywek ?biało-zieloni? zmierzyli się w bydgoskiej hali ?Łuczniczka? z tamtejszym Transferem. O wyniku tego pojedynku poinformujemy w następnym wydaniu tygodnika ?Gazeta Częstochowska?. Tymczasem 15 grudnia pod Jasn? Górę dotarła ?wietna wiadomo?ć. W tym dniu potwierdzony do gry w naszym zespole został Guillaume Samica. Zawodnik ten na swoim koncie ma takie sukcesy jak wicemistrzostwo Europy czy drugie miejsce w Lidze ?wiatowej z reprezentacj? Francji. Miał także styczno?ć z lig? polsk?; w sezonie 2008/2009 grał w zespole Jastrzębskiego Węgla. Trzy lata pó?niej natomiast reprezentował drużynę ZAKSĘ Kędzierzyn-Ko?le. Z pewno?ci? naszej drużynie przyda się takie wzmocnienie. Tym bardziej, że widoczny jest brak Michała B?kiewicza, który zakończył swoj? karierę siatkarsk? z powodów zdrowotnych.