W Katowicach wręczono Złote Maski. Częstochowa znowu bez nagrody


W tym roku najwyższy laur – Złota Maska w kategorii spektakl roku – przypadł spektaklowi „Rosemary” Magdy Fertacz w reżyserii Wojciecha Farugi. W Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach odbyła się gala wręczenia nagród artystycznych marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego – Złote Maski. Była to 52. edycja konkursu.

 

„Teatr wzrusza, stawia pytania i pozwala lepiej zrozumieć otaczający nas świat. Gratuluję wszystkim nagrodzonym i mam nadzieję, że ta nagroda będzie wyróżnieniem i motywacją do dalszej pracy. Słowa uznania kieruję również do nominowanych. Zapewniam, że kultura to jeden z priorytetów dla kierowanego przeze mnie Zarządu Województwa. Od początku kadencji samorządu konsekwentnie zwiększamy kwotę przeznaczoną na kulturę. Na 2020 rok jest to niemal 214 mln zł. To aż o kilkadziesiąt milionów więcej, niż na ten cel przekazywali poprzednicy. Dla porównania kwota na kulturę w 2018 roku wynosiła 161 mln zł. Szczególnie w tym trudnym roku chcemy wspierać instytucje kultury i artystów. Opieka otaczamy 18 instytucji. Warto podkreślić, że w tym roku objęliśmy współprowadzenie Muzeum Powstań Śląskich. Tworzymy nową instytucję kultury, czyli Panteon Górnośląski. To kierunek, który będziemy kontynuować. Raz jeszcze gratuluję i dziękuję za emocje, które dostarczacie odbiorcom” – podkreśla marszałek Jakub Chełstowski.

Złote Maski przyznano w dziesięciu kategoriach. Wobec braku nominacji w kategorii „Choreografia/Ruch Sceniczny” komisja zaproponowała przyznanie 2 nagród w kategorii „Nagroda Specjalna”. Ocenie podlegały przedstawienia premierowe zrealizowane na terenie województwa śląskiego w 2019 roku.

W tym roku wydatki na kulturę w budżecie województwa śląskiego są rekordowe i wynoszą 213,7 mln zł. To o ponad 31 mln zł więcej, niż w roku 2019. W tym trudnym dla świata kultury roku władze regionu zaangażowały się w dwa ważne projekty. Województwo Śląskie i miasto Świętochłowice będą współprowadzić Muzeum Powstań Śląskich. Jak podkreśla marszałek Jakub Chełstowski to niezwykle ważne, szczególnie w kontekście trwających obchodów stulecia Powstań Śląskich. Dzięki tej współpracy muzeum zyska nowe możliwości i środki, by przybliżać historię wydarzeń, które przyczyniły się do odbudowy Polski.

Drugim z projektów jest utworzenie „Panteonu Górnośląskiego” w podziemiach Archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach. Umowa została zawarta w obecności premiera Mateusza Morawieckiego pomiędzy Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwem Śląskim, Archidiecezją Katowicką i Miastem Katowice. Celem utworzenia panteonu ma być rzetelny przekaz historyczny obejmujący ważne osoby z historii regionu. Wystawa ma być podzielona na cztery tematy związane z kulturą, społeczeństwem, bohaterami i ludźmi kościoła. Każda ze stref ma opowiadać o różnych grupach osób i ich wkładzie w historię i rozwój regionu. Realizacja inwestycji ma potrwać trzy lata. Szacowany koszt inwestycji to 40 mln zł. Panteon Górnośląski ma zostać oddany do użytku zwiedzających w czerwcu 2022 roku, w stulecie powrotu Śląska do Polski.

Laureaci nagród artystycznych Marszałka Województwa Śląskiego Złote Maski:

Kategoria Spektakl Roku

„Rosemary” Magdy Fertacz w reżyserii Wojciecha Farugi w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.

Kategoria Spektakl Dla Młodych Widzów

„Łysek z pokładu Idy” Gustawa Morcinka w reżyserii Konrada Dworakowskiego w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora ATENEUM w Katowicach.

Kategoria Aktorstwo za Rolę Kobiecą w Spektaklach Dramatycznych

Aleksandra Przybył za rolę Rose w spektaklu „Rosemary” Magdy Fertacz w reżyserii Wojciecha Farugi w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.

Kategoria Aktorstwo za Rolę Męską w Spektaklach Dramatycznych

Dariusz Chojnacki za rolę Wilqa w spektaklu „Wilq Superbohater” Bartosza Minkiewicza, Tomasza Minkiewicza, Michała Kmiecika w reżyserii Remigiusza Brzyka w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.

Kategoria Aktorstwo za Rolę w Teatrach Lalkowych

Michał Skiba za rolę Łyska w spektaklu „Łysek z pokładu Idy” Gustawa Morcinka w reżyserii Konrada Dworakowskiego w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora ATENEUM w Katowicach.

Kategoria Aktorstwo za Rolę Wokalno-Aktorską

Kamil Franczak za rolę Mistrza Ceremonii w spektaklu „Cabaret” w reżyserii Jacka Bończyka w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.

Kategoria Aktorstwo za Rolę Drugoplanową

Jadwiga Grygierczyk za role: Chochoła, Widma, Stańczyka, Hetmana, Rycerza Czarnego, Upiora, Wernyhory w spektaklu „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego w adaptacji i reżyserii Igora Gorzkowskiego w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.

Kategoria Reżyseria

Justyna Łagowska za reżyserię spektaklu „Opowieść wigilijna” Szymona Adamczaka wg opowiadania Karola Dickensa w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.

Kategoria Scenografia

Iga Słupska i Szymon Szewczyk za scenografię i kostiumy do spektaklu „Wilq Superbohater” Bartosza Minkiewicza, Tomasza Minkiewicza, Michała Kmiecika w reżyserii Remigiusza Brzyka w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach oraz do spektaklu „Między ustami a brzegiem pucharu” Martyny Wawrzyniak w reżyserii Remigiusza Brzyka w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.

„Nagroda Specjalna”.

  • Karol Nepelski za muzykę do spektaklu „Mistrz i Małgorzata” w reżyserii i adaptacji Małgorzaty Warsickiej w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.
  • Mirosław Neinert wraz z Teatrem Korez za 30 lat działalności artystycznej.

Zdjęcia: https://www.slaskie.pl/content/zlote-maski-w-rekach-artystow

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *