10 przykazań, jak mierzyć ciśnienie ciśnieniomierzem elektronicznym


Regularne badanie ciśnienia krwi jest koniecznością dla osób mających problemy z krążeniem. Dlatego coraz bardziej powszechne stały się proste w obsłudze automatyczne ciśnieniomierze elektroniczne.

Na rynku dostępne są 2 typy ciśnieniomierzy elektronicznych – zakładane na nadgarstek lub na ramię. Te pierwsze są niezwykle małe i praktyczne, zaletą tych drugich jest natomiast większa dokładność i większe możliwości, jeżeli chodzi o funkcje dodatkowe. Ciśnieniomierze nadgarstkowe, np. TOPCOM BPM WRIST 2501 można kupić za 59 PLN, natomiast cena ciśnieniomierzy naramiennych, np. TOPCOM BPM ARM 1480, to wydatek rzędu ok. 69 PLN. Ceny ciśnieniomierzy automatycznych dochodzą do 149 PLN.

O czym muszą pamiętać użytkownicy ciśnieniomierzy elektronicznych:

1. Nie należy mierzyć ciśnienia krwi bezpośrednio po dużym posiłku. Aby uzyskać dokładniejsze odczyty, należy przed pomiarem odczekać ok. 1 godzinę.
2. Przed pomiarem ciśnienia krwi nie wolno palić ani spożywać alkoholu.
3. Przed założeniem ciśnieniomierza na nadgarstek lub na ramię należy ściągnąć zegarek, biżuterię itp., podwinąć rękaw tak, aby mankiet ciśnieniomierza umieścić na odsłoniętej skórze, a nie na ubraniu.
4. Pomiaru dokonuje się na lewym ręku, jeżeli lekarz stwierdzi słabe krążenie w lewym ręku, to mankiet można zapiąć wokół prawego nadgarstka.
5. Ciśnieniomierz nadgarstkowy zakłada się zawsze w ten sposób, aby dłoń była skierowana do góry, a mankiet ciśnieniomierza nadgarstkowego powinien znajdować się w odległości ok. 1,5 cm od dłoni.
6. Przed założeniem ciśnieniomierza naramiennego nacisnąć tętnicę ręki dwoma palcami w odległości ok. 2,5 cm ponad łokciem, po wewnętrznej stronie ręki, aby określić, w którym miejscu tętno jest najsilniejsze. Mankiet ciśnieniomierza naramiennego powinien znajdować się ok. 1,5 cm od łokcia.
7. Mankiety na rzepy należy mocno ścisnąć.
8. Mankiet ciśnieniomierza zarówno nadgarstkowego jak i naramiennego podczas pomiaru powinien znajdować się na tym samym poziomie, co serce.
9. Przed pomiarem należy odwrócić dłoń do góry, usiąść w wyprostowanej pozycji na krześle, wziąć 5-6 głębokich oddechów i rozluźnić całe ciało
10. Jeżeli mankiet nie jest na tym samym poziomie, co serce, lub trudno jest utrzymać rękę w bezruchu, to do podparcia ramienia można użyć miękkiego przedmiotu, takiego jak zwinięty ręcznik. Podczas pomiaru nie wolno odchylać się, rozmawiać ani poruszać ręką.

Dodatkowo warto wziąć pod uwagę inne czynniki wpływające na dokładność pomiaru. Badana osoba nie powinna odczuwać zmęczenia fizycznego czy stresu. Przed pomiarem należy w miarę możliwości odpocząć przez 15 minut. Ciśnienie krwi należy mierzyć przy normalnej temperaturze ciała. Jeżeli organizm jest wyziębiony lub rozgrzany, należy chwilę odczekać. Przed kolejnym pomiarem trzeba odczekać około 5 minut. Ponieważ ciśnienie krwi może się wahać w przeciągu dnia, dwa lub trzy wyższe wyniki pomiarów nie są powodem do zmartwienia. Wreszcie należy pamiętać, że ciśnieniomierze powinny przejść przegląd i zostać skalibrowane raz na 2 lata.

O ciśnieniu krwi

Ciśnienie krwi to ciśnienie oddziałujące na ściany tętnic, gdy krew przez nie przepływa. Ciśnienie mierzone, gdy serce się kurczy i wypycha z siebie krew, nazywamy ciśnieniem skurczowym (osiąga najwyższą wartość). Ciśnienie mierzone, gdy serce rozkurcza się i krew wpływa do niego ponownie, to ciśnienie rozkurczowe (osiąga najniższą wartość).

TOPCOM – informacje

TOPCOM, firma założona w 1991 roku, jest czołowym producentem telefonów DECT, sprzętu VoIP, produktów do lokalnej łączności bezprzewodowej, krótkofalówek, rozwiązań szerokopasmowych oraz urządzeń medycznych. Więcej informacji można znaleźć pod adresem www.topcom.net.

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *